Siedem spektali zobaczy publiczność 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych od 9 do 14 kwietnia w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu. Na deskach teatru dramatycznego zobaczymy przedstawienia wyłonione w ogólnopolskim konkursie „Klasyka Żywa”. W programie wydarzenia są też koncerty w foyer, wystawy i spotkania z twórcami.

– Trwający przez cały rok konkurs „Klasyka Żywa”  ma swój finał na festiwalu opolskim: z jurorami, nagrodami, które są przyznawane właśnie w Opolu – mówi Dorota Buchwald, dyrektor ds. programowych z Instytutu Teatralnego.

– Wyboru przedstawień dokonuje się właściwie z wszystkich spektakli klasycznych, które pojawiają się na polskich scenach. Jeździ na nie siedmioosobowa komisja, a jest w niej również przedstawiciel teatru „Kochanowskiego” z Opola. W ostatnim roku obejrzała 47 łącznie spektakli.

Kilka z nich z powodów formalnych zostało przenisionych do kolejnej, piątej edycji konkursu. To dlatego jurorzy wybierali ostatecznie z 38 przedstawień.

Komisja artystyczna konkursu wybrała do prezentacji na scenach Teatru im. J. Kochanowskiego następujące spektakle:

  • „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka),
  • „Ferdydurke” z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger),
  • „Garbus” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor),
  • „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski),
  • „Śmierć białej pończochy” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski),
  • „Wykład” z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk)
  • „Zemsta” z Teatru „Maska” w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner)

Po każdym z nich odbędą się dyskusje z twórcami.

Chcemy aby klasyka dotarła do współczesnego odbiorcy

– To ważne żeby tę klasykę czytać dzisiejszą mentalnością, dzisiejszym okiem. Takie jest też zadanie reżyserów, aby ta klasyka była komunikatywna dla współczesnego odbiorcy, żeby można było o niej rozmawiać i była przedstawiana w takiej formie, że nie będziemy mówili o snobiźmie teatralnym. Klasykę żywą rozumiemy w takim znaczeniu, że będzie ona do nas docierać – podkreślał Norbert Rakowski, dyrektor Teatru im. J. Kochanowskiego. 

Wydarzenia towarzyszące

Atrakcją Opolskich Konfrontacji Teatralnych będą dwie wyjątkowe wystawy:

  • zewnętrzna, wielkoformatowa wystawa prac finalistów i laureatów IV edycji konkursu fotografii teatralnej organizowanego przez Instytutu Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie
  • wewnętrzna wystawa „40/250. Plakaty i premiery”, którą kuratorskim oprowadzaniem otworzy Zenon Butkiewicz – teatrolog, dyrektor teatrów, organizator festiwali teatralnych

Część wystawy zewnętrznej będzie można obejrzeć w Labie na Wyspie. Tam też, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie można posłuchać klasycznych dzieł, czytanych przez aktorów.

W trakcie trwania 44. OKT za okazaniem biletu na spektakle opolanie mogą liczyć na tańsze wejścia do Galerii Sztuki Współczesnej, Filharmonii Opolskiej i Muzeum Śląska Opolskiego.

> W Galerii Sztuki Współczesnej za okazaniem biletu z Festiwalu w dniach 9-14 kwietnia 2019 roku – 50% zniżka na wystawę „Jubileusz 60. Lat Liceum Plastycznego w Opolu, w dniu 12 kwietnia 2019 roku o godz. 18:00 bezpłatny wstęp na wernisaż Sary Hupas, laureatki konkursu Aneks dla młodych artystow związanych z Opolem i w dniu 14 kwietnia o godz. 16:00 bezpłatne oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowej Liceum Plastycznego.

> W Filharmonii Opolskiej za okazaniem biletu z Festiwalu 10 zł zniżki na koncert Idy Zalewskiej „Blues jest w FO.rmie” w dniu 14 kwietnia 2019 roku o godz. 18:00 oraz na koncert Estrady Młodych „Kiedy wiosna buchnie majem” w dniu 28 kwietnia 2019 roku o godz. 18:00.

> W Muzeum Śląska Opolskiego wstęp wolny na wszystkie wydarzenia:

  • 04.2019 godz. 15:00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowejDomasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII – VI w p.n.e.)”
  • 04.2019 godz. 15.00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Galeria malarstwa polskiego XIX XX wiek”
  • 04.2019 godz. 15.00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Etnografia Opolszczyzny- tradycja i zmiana”
  • 04.2019 godz. 15.00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Opole gród miasto stolica regionu”
  • 04.2019 godz. 15.00, kuratorskie oprowadzanie po wystawie stałej „Jan Cybis malarstwo”.

Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa” organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie.

Bilety dostępne są w kasie teatru i na stronie www.teatropole.pl.

Fot. Anna Konopka

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.