Zapraszamy na spotkanie z kpt. Ryszardem Sobieszczańskim, autorem albumu historycznego pt. „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945–2017”.

Autor opowie o historii opolskiego żeglarstwa na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat – ludziach, klubach czy rejsach. Przypomnimy historię kędzierzyńsko-kozielskich klubów żeglarskich. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna pod tym samym tytułem, która zawiera najważniejsze osiągnięcia opolskich żeglarzy.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Ściepłek członek zespołów Shantażysci i North Cape. Piotr Żaba rozkołysze publikę i wspólnie zaśpiewamy klika najbardziej znanych szant i pieśni kubryku. Podczas spotkania będzie można nabyć album Ryszarda Sobieszczańskiego. Autor zaprasza żeglarzy do wzięcia udziału w dyskusji.

Zapraszamy:
Opolskie Stowarzyszenie Pieśni spod Żagli
Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie Koźlu
Klub Żeglarski Nauta

15 marca, godz. 18:00
DK Koźle, ul. Skarbowa 10

„Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa 1945–2017”, album zawiera 464 strony pełne zdjęć i historii.
Znaleźć w nim można rozdziały poświęcone monografiom opolskich klubów żeglarskich. Łącznie 29 historii najważniejszych opolskich klubów, ośrodków i drużyn. Historię opolskich jachtów pełnomorskich i śródlądowych, m.in Daru Opola i mnóstwo niepublikowanych zdjęć i faktów. Wspomnienie s/y Biesa, Jotki-80, s/y Turawa/Miracle, a także pierwszego kabinowego jachtu na Opolszczyźnie i oczywiście wielu innych legendarnych opolskich jednostek.

Kolejny rozdział przybliża sylwetki opolskich kapitanów. Od najstarszych do najmłodszych, tych znanych i tych mniej. Autor przedstawia sylwetki legend opolskiego środowiska żeglarskiego. W piątym rozdziale wypłyniemy w najciekawsze rejsy z udziałem Opolan, jakie odbyły się w latach 1957–2017. Odwiedzimy Londyn, Islandię, Korsykę, Pireus, Morze Rossa. Przepłyniemy Atlantyk i Pacyfik. Skoczymy pod Horn i na Alaskę.

W tym rozdziale mnóstwo historii, anegdot z opolskich rejsów na Darze Opola, Biesie, Zawiszy, Aldisie i wielu, wielu innych jachtach i żaglowcach.  W szóstym pościgamy się na cadetach, omegach i innych. Przypomnimy najważniejsze sportowe osiągnięcia naszych opolskich żeglarzy. W siódmym pośpiewamy opolskie szanty i pieśni spod żagli oraz poczytamy żeglarskie książki napisane przez opolskich wodniaków. Album zawiera niepublikowane do tej pory grafiki morskie Rysia Drucha z Trenton, N.J., USA.

Książka ze względu na ciężar i gabaryt będzie mieć wielorakie przeznaczenie. W wolnych chwilach można będzie ją poczytać i do tego namawiamy. Może stać się dla Was skarbnicą do snucia legend i bajd żeglarskich w tawernach i na pokładach. Dzięki niej staniecie się duszą każdego towarzystwa.

Doskonale będzie pełnić funkcję dodatkowego stołu na jachcie z przeznaczeniem na kubek z rumem.
Nie będziemy zdradzać wszystkich jej walorów, o tym opowie Wam autor.

Udostępnij:

O Autorze

Wyłączono komentarze