Dzień Świadomości Autyzmu wypada corocznie 2 kwietnia. W tym dniu kampanie zakrojone na szeroką skalę starają się uświadomić społeczeństwu, że osoby z autyzmem są wśród nas.

Jak donoszą badania, na 10 000 narodzin aż 20 dzieci jest dotkniętych autyzmem. Dzieci te trafiają do szkół specjalnych, ale także do przedszkoli i szkół publicznych. O ile rodzic zdążył zdiagnozować takie dziecko, jest dobrze, ale czasami dzieje się i tak, że proces rozpoznania rozpoczyna się dopiero w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby społeczeństwo zrozumiało, że akceptacja i wyrozumiałość w takich przypadkach ma ogromne znaczenie. Może się bowiem okazać, że:

– to „rozwrzeszczane” dziecko – może mieć autyzm,

– to „niewychowane” dziecko – może mieć autyzm,

– to „niegrzeczne” dziecko – może mieć autyzm.

Jak wiadomo, autyzm jest zaburzeniem rozwojowym. Objawy pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i trwają przez całe życie. Dotyczą głównie zaburzeń w komunikowaniu się, zachowaniu i funkcjonowaniu społecznym. Ważne jest, aby zaakceptować i starać się zrozumieć, a nie oceniać.

Pamiętajmy, osoba z autyzmem potrzebuje akceptacji, gdyż uchroni ją od cierpienia.

Autyzm to nie choroba

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Redaktor w Opowiecie.info. Niepoprawna optymistka podzielająca słowa Stanisława Lema "Bądź dobrej myśli, bo po co być złej".