W Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi zainaugurowano projekt „Bücherbox”. Jego celem jest promocja czytelnictwa oraz darmowa wymiana książek.

Jak piszą organizatorzy, pomysł ich przedsięwzięcia inspirowany jest ideą tzw. „bookcrossingu”. Chodzi w niej o to, by rozmaite książki i inne publikacje mogły być dostępne dla całego społeczeństwa.

Oficjalna uroczystość rozpoczęła się o godz. 14:00 na sali gimnastycznej. W jej centralnej części umieszczono cytat w języku niemieckim z Gustave’a Flauberta: „Lies, um zu leben” („Czytaj, aby żyć”).

Dyrektorka szkoły, Gabriela Matyszok, powiedziała w skrócie, na czym polega idea Bücherboxu: – To projekt, który zakłada tworzenie biblioteki dostępnej w różnych porach. Ma cel zarówno edukacyjny, jak i społeczny: zasada „weź książkę, przeczytaj książkę i przynieś książkę” ma zachęcić do poznawania literatury dziecięcej i młodzieżowej, ale i popularnonaukowej. Dzięki swej bogatej ofercie Bücherbox zachęci całą lokalną społeczność do wzbogacania czytelnictwa.

Stoiska z darmowymi książkami znajdują się już między innymi we Wrocławiu oraz wielu niemieckich miastach. Otwarty w Dobrzeniu Wielkim Bücherbox jest pierwszym w województwie opolskim. Dlaczego wybrano akurat Dobrzeń Wielki? Na to pytanie odpowiedział Waldemar Gielzok, prezes Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego:

– Kiedy zastanawialiśmy się, gdzie zrobić pierwszy Bücherbox w województwie opolskim, powiedziano mi, że w Dobrzeniu Wielkim. Okazuje się, że działalność tutejszej społeczności zrobiła ogromne wrażenie podczas trudnej i nierównej walki o obronę przed powiększeniem Opola. Postrzegano was jak Asterixa – byliście jak ta jedyna wioska, której broniono przed imperium chcącym wszystko pochłonąć. Nigdy w historii województwa opolskiego nie protestowało tyle osób – ani KOD, ani „Solidarność”. To efekty, które zwróciły uwagę w Niemczech. To miejsce promieniuje na zewnątrz.

Po słowach organizatorów i gości odbyło się przedstawienie w języku niemieckim przygotowane przez uczennice i uczniów szkoły pod opieką nauczycielek, a następnie zaprezentowano laureatów wojewódzkiego konkursu językowego – podopiecznych szkoły.

Na koniec nastąpiło przecięcie wstęgi – oficjalne otwarcie stoiska z książkami.

Fot. Łukasz Kołodziej

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie