Kilkunastu uczniów Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim wzięło udział w projekcie naukowym „Proces śledczy w praktyce”. Przez jeden dzień stali się studentami Uniwersytetu Opolskiego Wydziału Prawa i Administracji. 

Młodzież w czterech panelach zaznajomiła się z zagadnieniami z zakresu prawa karnego, kryminologii oraz kryminalistyki. Studenci Uniwersytetu Opolskiego przewodniczyli w spotkaniach i przedstawiali uczniom tajniki swojej wiedzy.

Przesłuchanie w postępowaniu karnym

Marcin Adamczyk, student II roku bezpieczeństwa wewnętrznego II stopnia, przybliżył dobrzeńskim gimnazjalistom i licealistom problematykę przesłuchań: przebieg, różnica pomiędzy zeznaniami a wyjaśnieniami, rola przesłuchującego, wykrycie kłamstwa czy wiarygodność zeznań. Młodzież na podstawie zdobytej wiedzy oceniła wypowiedzi i zachowanie polityków.

Profilowanie kryminalne

Z jedną z ważniejszych dziedzin w odkryciu sprawców zapoznał młodzież Michał Jaśkowiec, student V roku prawa i prezes Koła Naukowego Kryminologów i Kryminalistyków. Dzięki profilowaniu organy ścigania mogą zawęzić krąg osób podejrzanych i w szybszy sposób dotrzeć do zbrodniarza czy przestępcy.

Pokaz daktyloskopijny

Niewątpliwie jednym z ciekawszych pokazów była identyfikacja człowieka na podstawie śladów linii papilarnych. Uczestnicy mieli możliwość zabezpieczenia dowodów na miejscu zbrodni. Trzeci panel został przygotowany przez członków Koła Naukowego Kryminologów i Kryminalistyków.

Symulacja rozprawy karnej – stalking

Uczniowie wzięli czynny udział w odgrywanej rozprawie sądowej. Byli publicznością w sprawie dotyczącej zakochanego chłopaka, który uporczywie nękał byłą dziewczyną poprzez wysyłanie SMS-ów czy nachodzenie w miejscu pracy. Uczestnicy mogli wydać własny wyrok oraz ubrać togi prokuratorskie czy sędziowskie. W rolach członków rozprawy sądowej wystąpili członkowie Koła Naukowego Prawa Karnego „Wokanda”.

– Z mnóstwem pytań pojechałem do Opola i liczyłem, że poznam na nie odpowiedzi. Nie myliłem się. Dowiedziałem się, jak prawidłowo profilować przestępcę. Po raz pierwszy uczestniczyłem w rozprawie sądowej. Była to tylko symulacja, lecz czułem, że studenci przejęli się zadaniem i stali się prawdziwymi obrońcami, świadkami czy sędziami. Mam nadzieję, że uniwersytet będzie organizował podobne projekty, w których z chęcią wezmę udział – relacjonuje Jan Mataszewski, uczeń drugiej klasy liceum.

Dobrzeńska młodzież po zakończeniu kilkugodzinnej wizyty w uniwersytecie otrzymała certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w projekcie. Poznała również praktyczny wymiar nauk prawnych i administracyjnych.

Fot. Archiwum prywatne

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie