Lekcje muzealne, sesje nagraniowe oraz postprodukcja będą się odbywały w supernowoczesnym studiu nagraniowym, które Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprezentowało w środę (5 grudnia) gościom i dziennikarzom. Jaki sprzęt znajdziemy w środku i kto z niego skorzysta?

Całkowity koszt realizacji projektu Edukacyjnego Studia Nagrań to 1 590 000 zł. Za projekt budowlany odpowiadają Małgorzata i Marek Nowaccy z biura architektonicznego z Opola.

– Staramy się pokazywać branżę muzyczną z różnych stron. Jako muzem robimy na przykład wywiady z artystami w ramach Kawiarenki z Gwiazdami. Teraz chcemy pokazać od kuchni, jak pracują muzycy oraz każdemy dać szansę na spróbowanie sił w takim studiu – mówi Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, w którym studio się znajduje.

– Poza naszym stałym programem edukacyjnym, planujemy robić w studiu również warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Studio wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt będzie można komercyjnie wynająć m.in. na potrzeby zainteresowanych muzyków, artystów i innych.

Muzeum planuje również nagradzać laureatów zaprzyjaźnionych festiwali profesjonalnymi sesjami nagraniowymi.

– I w końcu mamy też miejsce do naszej pracy. Do tej pory wszystko musieliśmy zlecać na zewnątrz, m.in. reklamy i zapowiedzi – cieszy się dyrektor.

Supernowoczesne studio. Co w środku?

– Mamy 32 profesjonalne przeloty, czyli tory dźwięku. Używamy platformy, którą stosuje 99 procent producentów na świecie, więc jest ona bardzo kompatybilna – podkreśla Irek Andres, realizator, reżyser i producent dźwięku.

– To w pełni profesjonalnie wyposażone studio z całym projektem akustycznym. Ma niesymetryczne ściany w dziwnym kształcie, ale to zabieg celowy. Do tego jest ponad 80 mikrofonów, przy czym najdroższy, wart ponad 20 tys. zł, to wokalowy. Dotąd nagrywaliśmy testowo zespół jazzowy złożony z pięciu osób. Zmieści się tu standarodwy zespół liczący do ośmiu osób.

Kasia Klich na oficjalne otwarcie w niedzielę

Pierwsze atrakcje w studiu odbędą się już w niedzielę (9 grudnia) podczas warsztatów o godz. 10:00, 12:00 i  14:00.

Warsztaty pokazowe „Miks na maksa!” w studiu nagrań w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu poprowadzi Yaro z gościnnym udziałem Kasi Klich.

W programie: Yaro, raper i producent muzyczny, będzie dzielił się swoimi doświadczeniami, poprowadzi ćwiczenia dźwiękowe, będzie miksował piosenkę „Rowery dwa” i nagrywał wspólnie z dziećmi efekty dźwiękowe. Zapisy: tel. 534 210 205.

Dodajmy, że miasto Opole sfinansowało projekt budowlany, akustyczny, wyposażenia studia oraz jego wnętrza. Natomiast sfinansowanie jego budowy było możliwe dzięki Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, który jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Fot. Anna Konopka

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.