15 listopada senat Uniwersytetu Opolskiego podjął uchwałę o włączeniem w struktury Uniwersytetu Opolskiego Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Za głosowało 51 osób, jedna wstrzymała się od głosu. W szkole medycznej w tajnym głosowaniu 17 osób poparło uchwałę, 2 głosy były przeciwko, 2 osoby wstrzymały się. 

Do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wysłano list informujący o podjęciu przez senaty obydwu uczelni jednobrzmiących uchwał.

Senaty obydwu uczelni zakładały że:  Mając pełną świadomość konieczności dostosowania funkcjonowania naszych Uczelni do polityki naukowej państwa, biorąc pod uwagę uwarunkowania społeczno-ekonomiczne miasta Opola i województwa opolskiego wynikające z Ustawy 2.0, w trosce o jakość prowadzonych badań naukowych, zwłaszcza w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, oraz potrzeby tworzenia jak najlepszych warunków kształcenia studentów, pracy nauczycieli akademickich, jak również nowoczesnego zarządzania uczelnią – co traktujemy nie tyle jako wyzwanie, co niepowtarzalną szansę – Senat Uniwersytetu Opolskiego wyraża pozytywną opinię w sprawie włączenia Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu do Uniwersytetu Opolskiego.

Rektor PMWSZ miał w momencie włączenia w strukturę UO objąć funkcję prorektora ds. Collegium Medicum i pełnić ją do roku 2024 r.

Uniwersytet Opolski miał zapewnić przejęcie wszystkich pracowników PMWSZ na dotychczasowych warunkach na okres pięciu lat. Senat UO miał być uzupełniony o przedstawicieli PMWSZ, a do składu pierwszej rady uczelni UO senat miał wybrać jednego przedstawiciela PMWSZ.

Z uchwał podjętych przez obydwie uczelnie wynikało, że na Uniwersytecie Opolskim powstanie Collegium Medicum, w ramach którego utworzony zostanie, na bazie Instytutu Medycyny, Wydział Lekarski, a wydziały Fizjoterapii, Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu PMWSZ wejdą w skład Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Okazało się jednak, że  Collegium Medicum ma być powołane dopiero w 2024 r. a w związku z tym PMWSZ, byłaby włączona w jego strukturę jako Wydział Nauk o Zdrowiu bez żadnej odrębności, natomiast pracownicy  PMWSZ traktowani byliby na podstawie art. 23 Kodeksu pracy, co zezwala nowemu pracodawcy z różnych przyczyn na zmianę warunków pracy z trzymiesięcznym wypowiedzeniem – bez zapowiedzianej wcześniej pięcioletniej gwarancji.

W związku z tym PMWSZ odstąpiła od rozmów z UO w sprawie  połączenia.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.