Niebawem obchodzić będziemy święta Bożego Narodzenia, co wiąże się m.in. z rokrocznym dylematem wyboru choinki do naszych domów.

Czy kupić to żywe, pachnące lasem drzewko, a może jednak sztuczne, które często oznaczone jest w sprzedaży mianem eko? Warto zatem przyjrzeć się, jak naprawdę jest z tą ekologią.

Pewnie patrząc na materiał, z którego choinka jest stworzona, a są to głównie tworzywa takie jak PCV i polietylen, sztuczne drzewo jest raczej zaprzeczeniem ekologii. Dodajmy do tego recykling sztucznych choinek, który jest drogi, a sam ich rozkład to jakieś kilkaset lat.

Jedynym sensownym wytłumaczeniem sztucznej, ekologicznej choinki jest to, iż kupując sztuczne drzewo chronimy lasy przed ich dewastacją. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda to w obecnej rzeczywistości.

Dzisiaj sztuczna choinka nie kosztuje tyle, co kiedyś. Niskie ceny i nieustannie zmieniająca się moda sprawiają, że niektórzy co roku kupują nową choinkę. Nie bez znaczenia jest fakt, iż sztuczne drzewka szybko szarzeją i w miarę upływu lat tracą swój dawny blask. Można sobie więc łatwo wyobrazić, ile takich drzewek zapełnia nasze składowiska, zanieczyszczając środowisko. Na pewno warto odnotować, że sztuczna choinka jest łatwiejsza w utrzymaniu. Nie musimy się o nie specjalnie troszczyć, podlewać, pielęgnować, a i tak przez długie tygodnie majestatycznie zdobi nasz dom.

Jak wygląda więc kwestia dewastacji lasu, z których wycinane są naturalne drzewa? Dzisiaj takie sytuacje należą na szczęście do rzadkości. Drzewka sprzedawane w okresie przedświątecznym pochodzą ze specjalnie powstałych hodowli oraz szkółek leśnych. Z pewnością ich zaletą jest szeroki wybór. Coraz częściej dostępne są gatunki niewystępujące naturalnie w Polsce, takie jak świerk serbski czy jodła kaukaska. Dla pewności zawsze możemy poprosić sprzedawcę o dokument potwierdzający legalność sprzedaży. Warto też zwrócić uwagę na to, iż pomimo że sztucznie prowadzone hodowle nie pełnią tylu funkcji co naturalny las, to jednak produkują tlen, oczyszczają powietrze, a często również hamują erozję podłoża i stanowią schronienie dla zwierząt.

Oprócz drzewek pochodzących ze specjalnych hodowli, mamy też możliwość zakupu naszego wymarzonego drzewa prosto od leśników. Najczęściej są to świerk pospolity i jodła pospolita – gatunki naturalnie występujące w naszym kraju. Pozyskuje się je z lasów o zbyt dużym zagęszczeniu drzew. Wycinane są w ramach zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych przez leśników, których celem jest przerzedzenie drzewostanów. Możemy mieć pewność, że działania te nie zaburzają funkcjonowania ekosystemów leśnych.

Za zakupem naturalnych drzewek przemawia również fakt, iż po okresie świątecznym możemy je umieścić w przydomowym kompostowniku lub przekazać komuś na opał. A nawet jeżeli wyrzucimy je na śmietnik, to na składowisku, przy udziale mikroorganizmów ich rozkład będzie o wiele szybszy od tych sztucznych. Warto zastanowić się również nad zakupem drzewka z doniczką.

Warto więc kupować choinki żywe z pewnej hodowli, gdyż ma to ekologiczny wymiar, a w naszych domach będziemy mieli prawdziwy, pachnący lasem świąteczny akcent.

Fot. Jakub Strumiński

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Redaktor, dziennikarz, fotoreporter.