Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zaprasza na „Jesienne spacery po Opolu”. Zaplanowano w sumie pięć tras, podczas których mieszkańcy będą mogli poznać Opole ze strony, jakiej jeszcze tego miasta nie znali. Spacery poprowadzą pasjonaci historii, a także wykładowcy.

2 września 2018, godz. 11:00, start: Most Bolko (od strony miasta).
Śladami historii przyrodniczego bogactwa wyspy Bolko – prowadzi Krystyna Słodczyk.
https://www.facebook.com/events/2105962266293858/

Wyspa Bolko jest najważniejszym terenem zielonym w mieście spełniającym funkcje rekreacyjne, naukowe i przyrodnicze. W 105-lecie istnienia parku Ludowego (Volksparku) na Bolko oprowadzimy po planistycznym założeniu parku, opowiadając o jego historii i wartościach ekologicznych oraz historycznych.

Swój udział prosimy zgłaszać do 1.09.2018 mailowo: joanna.hassa@skgd.pl

Spacer jest częścią projektu pt. „Historyczne Oppeln wersja II”. Projekt finansowany jest z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego

8 września 2018, godz. 11:00, start: kościół „na Górce”.
Śladami chrześcijańskiej historii Opola – prowadzi Gerhard Schiller (spacer w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa).
https://www.facebook.com/events/267444630533793/

Miejsca związane z legendą o Świętym Wojciechu, historią zakonów męskich i żeńskich, szpitali i sierocińców, szkół, wojen husyckich oraz reformacji i luteranizmu. Przedstawione zostaną legendy związane z najważniejszymi kapliczkami.Swój udział prosimy zgłaszać do 7 września 2018 mailowo: joanna.hassa@skgd.pl

9 września 2018, godz. 11:00, start: Wrocławska 3 (spod Biedronki).
Spacer po miejskiej nekropolii przy Wrocławskiej – prowadzi Joanna Filipczyk (spacer w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa).
https://www.facebook.com/events/2212391555455414/

Spacer ma zwrócić uwagę opolan i turystów zwiedzających miasto na niezwykle istotne miejsce, jakim jest stary cmentarz miejski w Opolu, czynny w latach 1813–1963. Do dziś przetrwał tylko fragmentarycznie: teren, na którym znajdowała się najstarsza część nekropolii zamieniono w park, na pozostałym obszarze zniszczono wiele nagrobków, a kaplica cmentarna z początku XX wieku grozi zawaleniem. Pomimo ogromnych strat, jakich doznał cmentarz od 1945 roku w wyniku dewastacji, częściowej planowej likwidacji i szkód wywołanych powodzią, wciąż jest to niezwykle ważne miejsce na mapie historycznego Opola. Nekropolia przy ul. Wrocławskiej to ponad dwieście lat historii naszego miasta. Trasa spacerowa pozwoli przybliżyć turystom historię samego cmentarza (założenie i kolejne powiększenia terenu), ale także skomplikowaną historię miasta poprzez opowieść o ludziach na nim pochowanych (ważne postacie, istniejące groby) i ich różnorodność kulturową i narodowościową (cmentarz dla katolików i ewangelików, groby polskie, niemieckie oraz zmarłych innych narodowości, np. kwatera żołnierzy brytyjskich). W opisie trasy zwrócimy również uwagę na obyczaje pogrzebowe dawnych opolan, a także odkrywać będziemy historię zagospodarowywania bliskiego Zaodrza (strzelnica, łąki miejskie).

Swój udział prosimy zgłaszać do 7 września 2018 mailowo: joanna.hassa@skgd.pl

23 września 2018, godz. 11:00, start: pl. I. Daszyńskiego (Fontanna Ceres).
Rzeźba w przestrzeni miejskiej Opola – prowadzi: Monika Adamska.
https://www.facebook.com/events/289620131820019/

Rzeźba w miejskiej przestrzeni publicznej jest od wieków znaczącym elementem kształtującym obraz miasta. Jako dzieło sztuki powinna być rozpatrywana w trzech płaszczyznach: artystycznej (opartej na jakości wykonania), estetycznej (opartej na pięknie) i znaczeniowej (opartej na symbolice). Na przestrzeni wieków rzeźby upamiętniały władców i ważne wydarzenia, przedstawiały świętych, estetyzowały przestrzeń parków i skwerów, a także wzbogacały wyraz artystyczny obiektów architektonicznych. Celem niniejszego spaceru jest zapoznanie uczestników z historycznymi i współczesnymi kompozycjami rzeźbiarskimi wpisanymi w przestrzeń Opola, jak również z sylwetkami zawodowymi ich twórców. Trasa spaceru obejmuje barokowe przedstawienia świętych (św. Jan Nepomucen), rzeźby reprezentujące stylistykę XIX w. (m.in. popiersie Junony), kompozycję rzeźbiarską fontanny na placu I. Daszyńskiego wpisującą się w nurt secesji, rzeźby i płaskorzeźby okresu międzywojennego autorstwa Thomasa Myrtka i Felixa Kupscha oraz wybrane przykłady kompozycji rzeźbiarskich powstałych po 1945 r. (m.in. pomnik Nike oraz pomnik Karola Musioła).

Swój udział prosimy zgłaszać do 21 września 2018 mailowo: joanna.hassa@skgd.pl

7 października 2018, godz. 11:00, start: brama cmentarza przy Wrocławskiej.
Opolski szlak kobiet na stulecie praw – prowadzi: Beata Kubica.

Jesienne spacery po Opolu
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.