Podpisane dziś porozumienie programowe na lata 2018-2023 sygnowali: Andrzej Buła (PO), Witold Zembaczyński (N), Rafał Bartek (MN) i Stanisław Rakoczy (PSL).

Porozumienie składa się z dziewięciu rozdziałów i, jak twierdzą sygnatariusze, jest tak wyczerpujące, że może byc wygłoszone jako exposé nowego marszałka.

Czy nowego? Wszystko wskazuje na to, że na stanowisku tym pozostanie Andrzej Buła, Buła nie chciał dzis mówić o stanowiska. -Tę decyzję musi podjąć cały sejmik – wyjaśnił.

-Rozmowy koalicyjne były męskie i rzeczowe- przyznał Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej, Będzie on najprawdopodobniej pierwszym przewodniczacym sejmiku z mniejszości

„Województwo opolskie to region, przed którym w kadencji 2018-2023 stoi wiele wyzwań i możliwości dalszego rozwoju – czytamy w dokumencie programowym. – Bogactwem województwa jest jego wielokulturowość i idąca za tym otwartość. Otwartość na inność, która potrafi ubogacać i budować mosty. Śląska „unikalność” wynika ze wspólnoty, budowanej od wieków przez osoby o różnym pochodzeniu. Śląsk Opolski jest zamieszkiwany przez ludzi o wyjątkowych kompetencjach kulturowych i językowych, dzięki czemu został on w ostatnich latach odkryty na nowo przez gospodarkę. Nasze regionalne dziedzictwo, posiadające korzenie polskie, niemieckie i czeskie, stanowi część europejskiego dziedzictwa kulturowego. W związku z powyższym przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) – KO, Mniejszości Niemieckiej – MN i Polskiego Stronnictwa Ludowego – PSL, postanawiają zawrzeć poniższe porozumienie koalicyjne na okres kadencji 2018-2023.”

Pierwszy rozdział umowy zatytułowany „Młode pokolenie” zakłada uruchomienie programu „Na Dobry Start”, czyli systemu grantów i niskooprocentowanych pożyczek dla absolwentów, którzy postanowią założyć własną działalność gospodarczą w oparciu o instytucje finansowe, współpracujące z Samorządem Województwa i programów stypendialnych „100 Najlepszych” i „Wspieramy Młodych Techników” oraz systemu stypendialnego dla wybitnie uzdolnionych młodych sportowców i młodzieży uzdolnionej artystycznie „Marszałkowskie Talenty”, bazując na wcześniej realizowanych programach stypendialnych. Przewiduje także utworzenie „Inkubatora Talentów” w ramach Opolskiej Akademii Kreatywności dla uczniów szkół podstawowych i średnich w każdym mieście powiatowym, dla tysiąca najzdolniejszych uczniów w województwie iwzbogacenie programu nauczania przedszkoli o dodatkowe zajęcia, które poprzez zabawę będą wspomagać rozwój umysłowy dzieci i uczyć kreatywnego myślenia, a także języków, przede wszystkim angielskiego i niemieckiego. Wspieranie rozwoju dwujęzyczności polsko-niemieckiej na wszystkich etapach edukacyjnych, m.in. poprzez tworzenie odpowiedniej oferty wsparcia placówek dwujęzycznych, szkolenie nauczycieli i przygotowywanie kadr nauczycielskich.

W rozdziale „Społeczeństwo obywatelskie” zapisano budowanie świadomości społecznej na temat wartości demokracji, m.in. poprzez odpowiednie ukierunkowanie konkursów ofert dla organizacji pozarządowych sukcesywne zwiększanie nakładów finansowych w ramach otwartych konkursów ofert na rzecz wspierania organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, w tym wdrożenie programu wsparcia dla organizacji, które chcą się angażować w sprawy publiczne, a także kontynuację Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego,wprowadzenie Marszałkowskiego Funduszu Sołeckiego i uruchomienie programu wsparcia dla Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Najobfitszy jest rozdział „Kultura i edukacja”. Sygnatariusze zobowiązują sie do utworzenia Centrum Dokumentacyjno – Wystawienniczego MN w Polsce oraz stałej ekspozycji dotyczącej historii i kultury Kresowian. Funkcjonowanie tych instytucji będzie oparte o istniejące jednostki a także dozapewnienia udziału przedstawicieli stosownych środowisk w gremiach programowych tych jednostek.
Program przewiduje ponadto utworzenie stałego – wyodrębnionego funduszu wparcia działań na rzecz kultury i edukacji mniejszościowej w postaci konkursu ofert dla organizacji pozarządowych, podjęcie działań na rzecz stworzenia systemu wsparcia szkółdwujęzycznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe,w tym Centrum Edukacyjnego MN.

Koalicjanci zaplanowali utworzenie wydarzenia w postaci Międzynarodowego Przeglądu Amatorskich Orkiestr Dętych przy uwzględnieniu naszych regionów partnerskich atakże stanowiska Pełnomocnika Zarządu ds. wielokulturowości, do którego zadań należałoby m.in.: podejmowanie działań na rzecz promocji innych kultur zamieszkujących województwo opolskie (m.in. niemieckiej, romskiej, ukraińskiej, kresowej); zabieganie o to, aby specyfika kulturowa regionu została ujęta w ofercie placówek kulturalnych i edukacyjnych województwa opolskiego; nadzorowanie i koordynowanie prac związanych z rozwojem nowych idei mających na celu promocję wielokulturowości regionu, jak np. powstanie Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego MN w Polsce i ekspozycji kresowej i uwzględnienie historii i dziedzictwa mniejszości narodowych w przypadku modernizacji wystaw stałych, jak również przy wystawach czasowych prezentowanych w placówkach muzealnych i wystawienniczych podległych Samorządowi Województwa.

Program przewiduje także dalsze wspieranie kształcenia zawodowego, dostosowującego kadry do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorców oraz ujęcie wielokulturowej specyfiki w ofercie placówek kultury i edukacji województwa opolskiego.
Za niezbędne sygnatariusze porozumienia uwazają dalszy rozwój infrastruktury jednostek kultury, w tym bazy magazynowej dla muzeów prowadzonych przez Samorząd Województwa, rozwój programu „Autobus do kultury” i wsparcie artystycznej twórczości amatorskiej regionu.

Krótki , ale ważny rozdział „Zdrowie” przewiduje kontynuacje realizacji wojewódzkich programów profilaktyki i promocji zdrowia nakierowanych na zdiagnozowane problemy zdrowia publicznego, wspieranie działań inwestycyjnych, zgodnie z przyjętą strategią ochrony zdrowia dla województwa opolskiego, wspieranie inicjatyw, których celem jest zwiększenie nakładów i poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych, a także koordynowanie działań restrukturyzacyjnych w obszarze lecznictwa szpitalnego w regionie.

Koalicjanci pamiętali także o najstarszych. W rozdziale „Seniorzy” zapowiadają inicjowanie i wspieranie działań mających na celu powstanie obiektów tzw. „opieki wytchnieniowej”. Wsparcie z funduszy europejskich działań projektowych, nakierowanych na te formy opieki. Wspieranie inicjatywy tworzenia ich w powiatach, gdzie takie formy opieki dziś nie funkcjonują i działań w zakresie tzw. „pomocy sąsiedzkiej”, czyli pomocy nakierowanej na osoby niesamodzielne będące w potrzebie.
Przewidują także stworzenie dobrych warunków pobytu i opieki nad seniorami w zinstytucjonalizowanych formach, adekwatnie do potrzeb, oferty kulturalnej dla seniorów oraz programów prezentacji osiągnięć środowisk senioralnych w amatorskim ruchu artystycznym i wprowadzenie rozwiązań służących bezpieczeństwu seniorów (np. teleopieka).

W dziale „Bezpieczeństwo i infrastruktura” zapowiadają podjęcie działań na rzecz poprawy sytuacji dotyczącej skomunikowania województwa za pośrednictwem środków komunikacji publicznej (kolej, autobus), szczególnie miejscowości, które dzisiaj nie posiadają transportu publicznego i przez to tracą kolejny walor atrakcyjności (podlegają wykluczeniu społecznemu), tworzenie systemu przesiadkowego, budowanego w oparciu o system centrów przesiadkowych wokół linii kolejowych, zabieganie o stworzenie wspólnego biletu na środki komunikacji publicznej oraz przygotowanie i wdrożenie aplikacji mobilnej, dotyczącej rozkładów jazdy środków komunikacji publicznej na terenie województwa opolskiego (docelowo z możliwością zakupu biletów).
Przewidują także podejmowanie działań na rzecz dalszych modernizacji linii kolejowych oraz reaktywacji komunikacji kolejowej na terenie powiatu głubczyckiego.

Istotne miejsce w programie zajmuje „Turystyka”. Sygnatariusze porozumienia przewidują stworzenie mapy szlaków rowerowych, pieszych, konnych i wodnych, dalszą rozbudowę ścieżek rowerowych, przy jednoczesnym nadzorowaniu ich komunikacyjnej spójności, rozwój turystyki kulturowej – bazującej nie tylko na infrastrukturze i architekturze, ale przede wszystkim na walorach kulturowych regionu, a także stworzenie we współpracy z OROT mobilnej aplikacji promującej walory turystyczne regionu i przeprowadzenie badania ruchu turystycznego.
Chcą uwzględnienia w polityce informacyjnej dotyczącej obsługi ruchu turystycznego języków niemieckiego, angielskiego i w regionie pogranicza również czeskiego.

„Ekologia – czyste powietrze” to rozdział, w którym koalicjanci zakładają podejmowanie działań mających na celu zwiększenie finansowania wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, ograniczania niskiej emisji i termomodernizacji, wspieranie inicjatyw poprawiających efektywność energetyczną i obniżających niską emisję w budynkach użyteczności publicznej oraz wspieranie działań proekologicznych w budynkach indywidualnych, rozwój edukacji ekologicznej w zakresie ochrony środowiska, w tym ochrony powietrza wśród mieszkańców Opolszczyzny, a także powołanie zespołu ekspertów do spraw czystego powietrza, zrzeszającego przedstawicieli poszczególnych jednostek administracyjnych, organizacji pozarządowych oraz naukowców.

W rozdziale „Sport” koalicjanci zapowiadają program finansowania klubów piłkarskich na najniższym poziomie rozgrywkowym, uruchomienie programu stypendiów trenerskich i programu „Klub na start”.

Osobny rozdział dotyczy „Obszarów wiejskich”. Przewidywana tu jest kontynuacja działań na rzecz rozwoju organizacji zrzeszających mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie rozwoju społeczno- kulturalnego, kultywowania tradycji i historii, tworzen „inteligentnych wsi” z centrami e-edukacji i integracji, promocja i wdrażanie programów ekologicznych na obszarach wiejskich i przeciwdziałanie peryferyzacji obszarów wiejskich oraz procesom wykluczenia, wyludniania i starzeniasię, ze szczególnymuwzględnieniem rewitalizacji i odnowy wsi oraz wiodącej roli partycypacji i aktywizacji społeczności lokalnych.
Koalicjanci chcą promować wspieranie rolnictwa i działalności gospodarczej, związanej z obszarami wiejskimi.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.