Lasy sosnowe na Opolszczyźnie obumierają, wszyscy możemy to zauważyć, pytanie co możemy z tym zrobić.

Gradobicie z 2012 roku uszkodziło pędy i igliwie w koronach drzew, potem susze spowodowały osłabienie sosen i w konsekwencji uaktywniły się szkodniki wtórne. Pojawiła się w również jemioła w znaczących ilościach. W konsekwencji od 2016 r., obserwujemy zamieranie borów sosnowych.

Najgorzej sytuacja wygląda w nadleśnictwach: Opole, Strzelce Opolskie, Prószków, Tułowice, Turawa, Kup, Brzeg i Kluczbork. Cierpią głównie drzewostany starsze, sadzone jeszcze w pierwszej połowie XX w., kiedy w wielu miejscach teren był bardziej podmokły, a wody gruntowe znacznie wyżej niż obecnie.

„Leśnicy troszczą się i dbają o największy skarb narodowy, a tym skarbem są lasy państwowe. Prowadzimy na tych terenach gospodarkę leśną w sposób planowy, zrównoważony, trwały i ciągły, gwarantując dostawy surowca drzewnego do przemysłu.” – informuje dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach  Wiesław Kucharski.

Ostatecznie w całym 2016 r., usunięto ponad 182 tys. m3, a w 2017 r., blisko 160 tys. m3 Mimo, że w ubiegłym roku panowały lepsze warunki wilgotnościowe niż w ciągu wcześniejszych lat, trudno mówić o znaczącym polepszeniu się stanu opolskich lasów. Wykonana na koniec marca, inwentaryzacja skutków suszy wykazała na Opolszczyźnie niemal 8 tys. ha.

„Długotrwały brak opadów, w postaci śniegu czy deszczu, przez kilka następujących po sobie latach doprowadził do tego, że poziom wód gruntowych uległ nagłemu obniżeniu o ponad 2 metry. Sprawa zamierania lasów na Opolszczyźnie sośnin, dotyczy przede wszystkim drzewostanów powyżej 60 lat, czyli drzewostanów, które mają już ukształtowany system korzeniowy.” – dodaje Wiesław Kucharski.

Na konferencji prasowej byli obecni m.in. Zdzisław Dzwonnik – Nadleśniczy Nadleśnictwa Opole, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski, Marek Bocianowski – nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków,  Liliana Armatys -Wydział Ochrony Lasu RDLP w Katowicach, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Brzeg – Lech Pawluk, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Strzelce Opolskie Krzysztof Wiśniewski.

Udostępnij:

O Autorze

fotoreporter

Wyłączono komentarze