Lasy w upał

Upały oscylujące w okolicach 30 stopni nie są w Polsce zjawiskiem  wyjątkowym. W ostatnich latach zdążyliśmy się  już bowiem   przyzwyczaić do tak  wysokich temperatur. Palące słońce dokucza w tym czasie  nie tylko nam stwarza też poważne zagrożenie m.in.  dla lasów.

Fale upałów oraz długie okresy bez opadów deszczu powodują susze – Przedłużająca się ładna pogoda ma wpływ na środowisko leśne . Wyschnięte gałęzie, opadłe liście, martwe części roślin w taką pogodę stają się niebezpieczne dla lasu. Wystarczy chwila nieuwagi człowieka aby wzniecić niebezpieczny i trudny do opanowania pożar.

Leśnicy stopień zagrożenia pożarowego określają na podstawie badania wilgotności ściółki, współczynnika opadów i wilgotności powietrza. Jeśli ten współczynnik będzie przekroczony, ogłaszany jest stan zagrożenia pożarowego tym samym następuje bezwzględny zakaz wejścia do lasu. Co niestety nie zawsze jest respektowane. Pożar w okresie nadmiernej suszy w lesie to w zasadzie  chwila . Wystarczy wyrzucić butelkę czy rozbić szkło by wzniecić ogień.
Zagrożeniem może być również niedopałek papierosa, za blisko zaparkowany samochód lub ognisko. W Polsce rosną drzewa iglaste, które są bogate w olejki eteryczne. Te, niestety, pomagają w rozprzestrzenianiu się pożaru na coraz większy obszar.
Skutkiem czego będzie ogromne niebezpieczeństwo, które może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Las o czym należy zawsze pamiętać to strefa życia stanowiąca nasz  Eko System. Dlatego pamiętajmy o przepisach i informacjach dotyczących lasów. Jeśli jest ogłoszony zakaz wejścia to na pewno nie został on ogłoszony bez przyczyny.

Mimo, że w lasach   oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo rozniecenia ognia.  To około 90% powstałych pożarów w lesie spowodowanych jest przez człowieka, dlatego szczególnie w okresach suszy i podniesionej temperatury należ zachowywać się wyjątkowo ostrożnie.

Jeśli więc dla chwili ochłody, szukamy cienia wśród majestatycznych drzew, wykorzystując pogodę na np. letnie grillowanie pamiętajmy, że są do tego , specjalnie wyznaczone miejsca, w których legalnie możemy rozpalić grilla są to  miejsca wypoczynku. Za rozniecanie ognia w lesie w niedozwolonym miejscu grozi mandat karny do 500 zł, bądź w szczególnych przypadkach sprawa kierowana jest do sądu gdzie grozi kara grzywny do 5000 zł Zastawianie dróg w lesie bądź wjazd do lasu niesie za sobą podobne konsekwencje.

Zastawiając drogę blokujemy wjazd służbom takim jak straż pożarna czy pogotowie,  czasem całkowicie uniemożliwiając szybkie dotarcie na miejsce zdarzenia. Odwiedzając las pamiętajmy,  jest to miejsce życia zwierząt i roślin, zachowując ostrożność i rozwagę nie powodujemy zagrożenia ich życia.
Na koniec to co zawsze powtarzają leśnicy  "las rośnie wolno, ale płonie bardzo szybko".

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie