Magnolia Powiatu Opolskiego – Nagroda Starosty Opolskiego, to uhonorowanie osób, których praca przyczynia się do rozwoju i promocji powiatu opolskiego. Ludzi, których działanie skierowane jest na drugiego człowieka.
W tegorocznej edycji do konkursu wpłynęły 22 wnioski, z których kapituła wyłoniła laureatów i przyznała wyróżnienia.

Kapituła w składzie:
Henryk Lakwa, przewodniczący
Leonarda Płoszaj, zastępca przewodniczącego
Stefan Warzecha, członek
Mariusz Staniów, członek
Alicja Kojat – Waranka, członek
Irena Szott, członek
Magdalena Fleszar, sekretarz

KATEGORIA PRO PUBLICO BONO

LAUREAT:
WIESŁAW MIŚ (gmina Ozimek)

Od 30 lat społecznie uczy szacunku dla przyrody, edukując przyszłych wędkarzy. Wychował wielu medalistów i mistrzów Polski. Organizował obozy wędkarskie, zawody, konkursy. Zainicjował współpracę pomiędzy wędkarzami z Ozimka i miast partnerskich Ozimka. W tym roku, za jego sprawą, Ozimek był gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Wędkarskich.
Pełni funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, Przewodniczącego Komisji ds. młodzieży, jest także wiceprezesem Zarządu Macierzystego Koła Małapanew Ozimek oraz członkiem Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego. Zawodowo Pan Wiesław od 25 lat pełni funkcję dyrektora szkoły podstawowej w Ozimku.

WYRÓŻNIENIE:
LINDA WENCEL (gmina Komprachcice)

Dziewczyna o nietuzinkowej osobowości. Doświadczona wokalistka i uzdolniona plastycznie artystka, szczerze oddana pracy z dziećmi i młodzieżą. Angażując się w przedsięwzięcia kulturalne, nie pyta o wysokość gaży. Laureatka prestiżowych nagród na festiwalach, konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wspomaga finansowo podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci. Koncertuje charytatywnie na rzecz opolskich hospicjów, osób niepełnosprawnych, cierpiących i potrzebujących wsparcia. Jej pracy przyświeca motto: „Przywróć mi wzrok, bym zobaczył obok drugiego człowieka”. Zawodowo związaną z Samorządowym Centrum Kultury w Komprachcicach.

KATEGORIA FIRMA ROKU

LAUREAT:
RESTURACJA „ANTEK” (Anna i Paweł Jaglowie, gmina Prószków)

Na renomę firmy pracowały 3 pokolenia. Należy do rodziny Jaglów od 1911 roku. Nagrodę przyznano za aktywność gospodarczą, wspieranie inicjatyw lokalnych, rozwój firmy i szczególny szacunek dla tradycji. Jest to pracodawca dbający o jakość, restaurator łączący nowoczesny sposób zarządzania z tradycją pradziadów. Firma przyjazna i uczciwa wobec pracowników, klientów i mieszkańców. Precyzyjne połączenie tradycji, regionalizmu i nowoczesności niewątpliwie plasuje ją wśród elity opolskich restauratorów. Nagrodę odebrała Justyna Groehl, córka.

WYRÓŻNIENIE:
KUCHNIE I WNĘTRZA HALUPCZOK (Karina i Adrian Halupczokowie, gmina Ozimek)

Jest to przedsiębiorstwo, które wspiera regionalny rynek pracy i lokalną społeczność. Działalność biznesowa jest ich głównym celem, ale nie jedynym. Działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu uwzględniające interesy społeczne i ochronę środowiska, stanowią integralną część strategii przedsiębiorstwa. Ograniczanie emisji odpadów i zanieczyszczeń firma traktuje bardzo poważnie.
Państwo Halupczokowie specjalizują się w produkcji wysokiej klasy mebli kuchennych, a także mebli projektowanych na indywidualne zamówienie do obiektów użyteczności publicznej. Zakład obecnie zatrudnia blisko 130 osób w siedzibie głównej i sieci kilkudziesięciu salonów zlokalizowanych w miastach całej Polski. Nagrodę odebrała, Karina Halupczok, żona i współwłaścicielka zakładu.

KATEGORIA SPORTOWIEC ROKU

LAUREAT:
MARIAN STANISZEWSKI (gmina Chrząstowice)

Od ponad 40 lat jeździ na rowerze. Ot, taki zawód. Laureat plebiscytu NTO „Człowiek Roku 2015″, „Honorowy Obywatel Gminy Chrząstowice”, laureat 2. miejsca w plebiscycie trenerów z okazji 50-lecia Opolskiego Związku Kolarskiego. Współtwórca sukcesów Joachima Halupczoka, Mistrza Świata z 1989 r., Benedykta Kocota – medalisty olimpijskiego z Monachium w 1972 r., Tobiasza Lisa, który jako junior kadry narodowej w 2011 zdobył tytuł mistrza Europy w kolarstwie szosowym w Trabzonie w Turcji.
Pomysłodawca i współorganizator Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „O Puchar Wójta Gminy Chrząstowice”, wpisanego w kalendarz wyścigów Polskiego Związku Kolarskiego – Memoriału im. Joachima Halupczoka oraz Ogólnopolskiego Wyścigu w Kolarstwie Przełajowym.

KATEGORIA ANIMATOR KULTURY

LAUREAT
MICHAŁ GRACZYK (gmina Niemodlin)

Jego reakcją na szarą rzeczywistość jest dowcipna karykatura. Uznany rysownik, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, laureat ponad 70 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych. Od roku 2003 związany z organizacją Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik”. Jego pomysłodawca. Wieloletni pracownik Ośrodka Kultury w Niemodlinie, gdzie prowadzi pracownię plastyczną. Wielu jego wychowanków odebrało nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich.

WYRÓŻNIENIE
WALTER PYKA (gmina Popielów)

Z natury romantyk. Tworzy poezję, bierze udział w konkursach poetyckich i zdobywa nagrody. Wydał już kilka tomików wierszy. Credo poetyckie Waltera Pyki, łączy dwie pasje: „w razie bólu – jeden wiersz”. Z zawodu farmaceuta. Pracy, podobnie jak poezji oddaje się bez reszty. Świadczy o tym tytuł Anioła Farmacji, przyznawany przez pacjentów. Przez wiele lat organizował w Popielowie wigilie dla samotnych, śląskie biesiady poetyckie. – „Dobro, piękno, miłość, życzliwość: na tych filarach powinniśmy nasz wózek przewieźć przez świat. Bo inaczej to on się za bardzo kolebie” – powiedział w jednym z wywiadów.

KATEGORIA NAUCZYCIEL ROKU

LAUREAT
WŁADYSŁAW ŚMIECHOWSKI (gmina Tułowice)

Były wojskowy, muzyk, myśliwy i nauczyciel. Od ponad 20 lat uczy trudnej sztuki gry na rogu myśliwskim. Wykształcił ponad 130 sygnalistów. Dzięki jego zaangażowaniu, Opolszczyzna zasłynęła muzyką myśliwską. Główny organizator i pomysłodawca Opolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich. W tym roku odbył się już po raz XXII. Pan Władysław pełni także funkcję przewodniczącego Komisji Etyki i Zwyczajów Łowieckich przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu.
Zawodowo związany z Zespołem Szkół w Tułowicach.

KATEGORIA NAGORDA SPECJALNA
LAUREAT
RUDOLF ZMARZŁY (gmina Prószków)

Od ponad 12 lat prowadzi stronę internetową folwark.de, która jest kroniką miejscowości, gminy, powiatu. Na zdjęciach utrwala ważne wydarzenia społeczne, zabawy, festyny, uroczystości religijne, śluby i pogrzeby. Pan Rudolf opisuje wydarzenia także w języku niemieckim, bo wielu związanych pochodzeniem z Folwarkiem nie poznało nigdy języka polskiego.
Folwark.de to również „miejsce serca”, tu bowiem odnajdują swoich bliskich, dawnych sąsiadów, miejsca w których spędzili dzieciństwo, domy rodzinne, ci którzy z różnych względów opuścili „małą Ojczyznę” i osiedlili się poza jej granicami. Do połowy 2017 stronę odwiedziło ponad 1,5 mln osób.

Magnolie Powiatu Opolskiego wręczone

KATEGORIA BIAŁA MAGNOLIA

LAUREAT
Józef KOZIOŁ (gmina Ozimek)

Od blisko pół wieku działa społecznie w środowisku turystycznym gminy Ozimek i całej Opolszczyzny. Posiada uprawnienia przewodnika górskich tras turystycznych i pilota wycieczek.
Od 20 lat jest organizatorem sztandarowego Rajdu Górskiego Hutników, w tym roku 52, od 18 lat Rajdu Tatrzańska Jesień. Ogółem zorganizował 206 imprez turystycznych, w których udział wzięło prawie 10 tys. osób.
Fachową wiedzą i doświadczeniem wspiera eventy organizowane przez szkoły. Jest człowiekiem niezwykle skromnym i ciekawym. Potrafi zainteresować młodzież tematyką historii lokalnej i szeroko pojętej turystyki.
Szczególnie cenna jest jego pomoc w organizowaniu wycieczek turystycznych dla uczniów w ramach „Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży”. W ciekawy sposób promuje region, zwracając uwagę na walory przyrodnicze, historyczne i kulturalne.

 

foto: melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.