Inicjatywa Minority SafePack – milion podpisów za różnorodnością w Europie zakończyła się uzbieraniem wymaganej liczby podpisów. Teraz projekt uchwały trafi do Komisji Europejskiej.

Minority SafePack to europejska inicjatywa obywatelska, której celem jest ujednolicenie praw mniejszości narodowych, etnicznych i językowych w całej Unii Europejskiej. Jej organizatorzy wzywali „do przyjęcia szeregu aktów prawnych z myślą o poprawie ochrony osób należących do mniejszości narodowych i językowych oraz o wzmocnieniu różnorodności kulturowej i językowej w Unii”.

Od kilku miesięcy zbierano podpisy, które zobowiązywałyby Komisję Europejską do zajęcia się uchwałą. Wymagana liczba wynosiła milion i musiała zostać uzbierana do 3 kwietnia. Kilka dni temu organizatorzy poinformowali, że liczba ta została osiągnięta.

Na Opolszczyźnie zbiórką zajęły się organizacje mniejszości niemieckiej: – Cieszę się, że inicjatywa Minority SafePack zakończyła się sukcesem. Ddało uzbierać się ponad milion podpisów w całej Europie i dodatkowo w 10 krajach został osiągnięty wyznaczony minimalny próg. Widać, że nasze zaangażowanie nie poszło na marne, choć szkoda, że w samej Polsce nie uzbierano wymaganych 38 250 podpisów – mówi Katrin Koschny, przewodnicząca zarządu Bund der Jugend der deutschen Minderheit w Opolu.

Do zbiórki włączyła się również Partia Razem: – Na Opolszczyźnie o mniejszościach narodowych i etnicznych musimy pamiętać szczególnie. Polskie, śląskie i niemieckie dziedzictwo jest nam wspólne, a różnorodność jest naszą siłą. Nie może być tak, że któraś z mniejszości ma mniejsze prawa tylko dlatego, że mieszka w innym kraju. Dlatego niezwykle cieszymy się, że wymagana liczba podpisów została zebrana – mówi Michał Pytlik, rzecznik opolskiego Razem.

Projekt uchwały trafi do Komisji Europejskiej.

Udostępnij:

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie

Wyłączono komentarze