Byli i obecni mieszkańcy Nowych Siołkowic spotkali się na festynie z okazji 230. rocznicy powstania wsi. Przypomniano historię miejsca i wspominano stare czasy. Bawiono się w rytmie muzyki lokalnych zespołów.

Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Nowe Siołkowice” oraz rada sołecka zorganizowali zjazd mieszkańców z okazji jubileuszu. Sołectwo powstało w 1788 roku. Wiele osób pochodzących z tej wsi wyemigrowało bądź zmieniło miejsce zamieszkania. Losy sołectwa postanowiono przypomnieć w rozdawanych ulotkach. Poniżej fragment historii:

Wieś powstała na skutek przeludnienia Siołkowic Starych, 21 rodzin wyprowadziło się do nowo powstałej kolonii fryderycjańskiej, w sumie ok. 100 osób. Urzędowy spis uwłaszczenia nastąpił w roku 1790. Dopiero w 1931 roku wieś otrzymała nazwę „Nowe Siołkowice”. W dokumentach zachowały się także inne nazwy wsi: Łouz, Łoz, Załozie, co oznacza gałęzie, korzenie, pniaki. Nazwa „Łaz” była pospolicie używana przez mieszkańców osady, kojarzyła się bowiem z karczowiskiem, na którym przecież powstała. Pierwsi mieszkańcy Nowych Siołkowic otrzymali taką samą ilość ziemi, po 2 krowy, ziarno pod zasiew oraz narzędzia rolnicze.

Zadanie „Nowe Siołkowice – Moje Dzieciństwo” zostało zorganizowano na wysokim poziomie. Siołkowiczanki z proboszczem na czele przewodziły nabożeństwu majowemu. Wystąpili również wokaliści z zespołu Heimatmelodie. Nie zabrakło występów tanecznych grup z Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie. Przygotowano wystawę zdjęć, które przedstawiały historię oraz współczesny obraz sołectwa.

Okazje do takich spotkań nie zdarzają się często, jubileusz wsi był więc doskonałą ku temu okazją. Organizatorzy zatroszczyli się o dalsze budowanie więzi pomiędzy obecnymi a byłymi mieszkańcami. Przypomnieli im, jak wyglądało ich dzieciństwo w Nowych Siołkowicach, które pięknieją z roku na rok.

Fot. Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie