W Muzeum Polskiej Piosenki, opolskim artystom wręczono nagrody prezydenta za wybitne zasługi w dziedzinie kultury w 2017 roku.

Nagroda ma na celu stymulowanie działalności twórczej i popularyzatorskiej, związanej ściśle z Opolem. Ma ona docenić zjawiska ponadprzeciętne w tworzeniu dóbr szeroko rozumianej kultury. Nagroda Miasta Opola przyznawana jest osobom, które w swoich dokonaniach kulturalnych przyczyniają się do nobilitacji i ugruntowania pozycji Opola w kraju i za granicą.

Środowiska twórcze i instytucje kultury z terenu Opola przedstawiły w tym roku 27 kandydatów do nagród w V kategoriach.
Oto nagrodzeni:

W kategorii Nagroda Promocyjna, laureatem został Remigiusz Mróz – jeden z najbardziej cenionych pisarzy młodego pokolenia.

Nagroda Honorowa, przyznawana za całokształt dokonań, trafiła do Huberta Prochoty, cenionego nauczyciela, dyrygenta Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, związanego z Dobrzeniem Wielkim.

Nagrodę Specjalną otrzymali nauczyciele i instruktorzy, współtwórcy Zespołu Tanecznego „Pech”: Katarzyna Bryłka, Aleksandra Krokoszyńska i Robert Surowski.


Nagrodę specjalną przyznaje się za artystyczną promocję Opola w kraju i za granicą.

W Kategorii Animator Kultury nagrodę otrzymał Roman Szczepanek, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor, jeden z założycieli Stowarzyszenia Kulturalne Opole.


Nagrodę w dziedzinie ochrony i dziedzictwa kultury otrzymał prof. Stanisław Sławomir Nicieja, historyk sztuki, twórca Wzgórza Uniwersyteckiego. Prywatnie miłośnik kapeluszy i krawatów.


Uroczysta gala zgromadziła przedstawicieli środowisk twórczych Opola po raz 25.

Oto nominowani i laureaci tegorocznych nagród Miasta Opola w dziedzinie kultury.

Fot. Janusz Maćkowiak

Udostępnij:

O Autorze

Redaktor portalu informacyjnego Opowiecie.info

Wyłączono komentarze