Pałac w Łosiowie został wzbogacony. Chodzi o 55 antyków (rzeźby, ceramika, lustra, przedmioty rzemiosła artystycznego) oraz 14 obrazów pędzla Ryszarda Drucha z serii „Amerykańskie motywy wiejskie”. 

Podczas jednej z wizyt w ojczyźnie Ryszard Druch odwiedził Henryka Zamojskiego w łosiowskim pałacu. Obiekt na tyle mu się spodobał, że postanowił przyczynić się do jego uatrakcyjnienia. Na targach staroci w USA wyszukiwał atrakcyjne precjoza. Osobiście przeprowadzał ich renowację. Część przysłał pocztą, a część przywiózł do Łosiowa na własnych plecach.

Henryk Zamojski dzielnie mu przy tym do końca sekundował, choć przestał być dyrektorem Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, któremu pałac podlegał.

Ideę przekazał Monice Szczypior, która z wielka pieczołowitością przygotowała specjalną salę, gdzie dary Drucha są prezentowane.

Pozostało jeszcze dopełnić formalności. Ryszard Druch podpisał umowę o użyczeniu zabytkowych przedmiotów z nowym dyrektorem OODR, Jarosławem Nosalem. Wspólnie przecięli wstęgi, dokonując otwarcia ekspozycji, tak by już wszystko można było oglądać.

Odbyła się oczywiście stosowna uroczystość, w której uczestniczyli przyjaciele darczyńcy, a także jego rodzina. Była poezja Harry’ego Dudy i hiszpańskie rytmy w interpretacji Tadeusza Pabisiaka.

Fot. melonik

Udostępnij:

O Autorze

Redaktor, dziennikarz, fotoreporter.

Wyłączono komentarze