Pamiętajmy o ptakach zimą

Zima to niewątpliwie trudny czas dla ptaków. Pokrywa śnieżna nie pozwala im na swobodne żerowanie, a ujemne temperatury  nie uatrakcyjniają im życia. Pamiętajmy więc  o ich dokarmianiu zimową porą.

Dokarmiając ptaki musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym pomożemy , a nie zaszkodzimy naszym skrzydlatym przyjaciołom.
Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków – róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne.

Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy. Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy z wraz z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia).

Nie rozpoczynajmy dokarmiania ptaków zbyt wcześnie, gdyż zaburza to wędrówkę łabędzi i kaczek, powodując ich pozostawanie w Polsce i późniejsze problemy w przetrwaniu zimy.

Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków.

Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Pamiętajmy jednak, aby słonina nie wisiała zbyt długo (ok. 2 – 3 tyg.), gdy zjełczeje zaszkodzi ptakom.

Pokarm dla ptaków można nabyć w sklepach ogrodniczych tak jak np.  w Dobrzeniu Wielkim w sklepie APIS przy ul. Namysłowskiej 3 koło przystanku.

Jeżeli zdecydują się Państwo na pomoc ptakom róbmy to  mądrze, gdyż często robiąc to wbrew zasadom możemy im tylko   zaszkodzić. Czego zapewne nie chcielibyśmy.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie