Pracujmy krócej – przekonuje Partia Razem i rozpoczyna zbiórkę podpisów pod ustawą skracającą czas pracy. Autorzy projektu postulują 7 godzin pracy dziennie, czyli 35 godzin tygodniowo. Żeby projektem zajął się Sejm, Razem musi zebrać 100 tys. podpisów. Dziś odbyła się konferencja prasowa.

Projekt „Pracujmy krócej” przewiduje stopniowe skracanie czasu pracy – począwszy od 38 godzin w 2019 r., aż do 35 w 2021 r. Ustawa wprowadza też proporcjonalne zmiany w branżach o niestandardowym czasie pracy. Przez pierwsze dwa dni zbiórki podpisów pod projektem podpisało się w całym kraju prawie 5 tys. osób.

– Polki i Polacy pracują za długo i mają za mało czasu na odpoczynek. Przepracowanie odbija się na jakości naszego życia osobistego, jak również na jakości życia publicznego. Większość z nas nie ma czasu i sił, żeby angażować się w sprawy społeczne. Zabieramy pracę do domu, jesteśmy w nieustannym stresie, wyrabiamy nadgodziny, za które nie dostajemy pieniędzy – mówił Maciej Kruszka, koordynator zbiórki na Opolszczyźnie.

Razem zwróciło również uwagę na konsekwencje zdrowotne swojej inicjatywy: – Krótsza praca to również korzyści dla zdrowia. We Francji, gdzie 35 godzinny tydzień pracy wprowadzono w 2000 roku w bardzo krótkim czasie poprawił się stan zdrowia pracowników i pracownic. Dodatkowa godzina dziennie bardzo szybko pozwoliła większej ilości osób rzucić palenie, czy zredukować masę ciała. – mówiła Kaja Filaczyńska, lekarka i członkini Rady Krajowej Razem.

W zbiórkę zaangażują się również związki zawodowe. – Pomożemy Partii Razem w zbiórce, bo popieramy skrócenie czasy pracy do 7 godzin dziennie. To zresztą jeden z elementów programu OPZZ. Chcielibyśmy również wydłużyć urlopy pracownicze z obecnych 26 do 32 dni. Pracujemy coraz wydajniej, gospodarka rośnie, więc pracownicy zasługują na więcej odpoczynku – powiedział Sebastian Koćwin, szef Rady Wojewódzkiej OPZZ.

Działacze Razem zapowiadają zbiórkę podpisów na ulicach Opola i innych miast województwa. Z projektem ustawy można zapoznać się na stronie www.pracujmykrocej.pl. Na stronie dostępne są też karty do zbierania podpisów.

Udostępnij:

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie

Wyłączono komentarze