Liderki list Razem do sejmiku wojewódzkiego przedstawiły w czwartek pomysły partii na poprawę opieki ginekologiczno-położniczej na Opolszczyźnie. Kamila Jarońska wystartuje jako jedynka w okręgu obejmującym Kluczbork, Namysłów, Olesno. Kaja Filaczyńska to dwójka w Opolu.

Działaczki Razem odniosły się do wyników ostatniego raportu NIK z kontroli opieki ginekologiczno-położniczej. Kontrola odbyła się w ośmiu Oddziałach Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia i w 27 poradniach wiejskich. Jak wynika z raportu, w województwie opolskim na 70 gmin w 40 gminach kobiety są  pozbawione dostępu do poradni ginekologiczno-położniczych.

– Te liczby powinny być wyrzutem sumienia samorządowców – mówi Kamila Jarońska, kandydatka Razem do sejmiku. – Kobiety mieszkające na wsi miały utrudniony dostęp do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych. Choć standardy opieki okołoporodowej są jasno wyznaczone, część poradni ginekologicznych ma problemy z ich przestrzeganiem. Wciąż też zdarzają się poradnie, które nie gwarantują pacjentkom prawa do intymności. Oto obraz opieki zdrowotnej w centrum Europy w XXI wieku – ocenia Jarońska.

Kaja Filaczyńska, lekarka, która kandyduje do sejmiku jako dwójka z Opola, zwróciła uwagę, że nie tylko dostęp do opieki ginekologicznej jest problemem. Według raportu NIK województwo opolskie posiada największy wskaźnik zgonów okołoporodowych wśród kontrolowanych regionów Polski.

– To niedopuszczalne, by w naszych szpitalach umierały noworodki, bo ich matki nie miały w ciąży odpowiedniej opieki – powiedziała Filaczyńska. – Prawo do bezpiecznego i godnego porodu mamy często tylko na papierze. Najwyższy czas to zmienić.

Razem proponuje rozbudowę sieci gabinetów ginekologicznych oraz wdrożenie programu „Godny i bezpieczny poród”, który będzie wspierał finansowo wybrane gminy. Inne pomysły to dostęp do szkoły rodzenia dla każdej kobiety w ciąży, zapewnienie nieinwazyjnych badań prenatalnych, monitorowanie jakości świadczeń na oddziałach położniczych i noworodkowych, zapewnienie bezpłatnej opieki laktacyjnej dla młodych matek oraz szkoleń dla personelu medycznego, aby pacjentki miały pewność, że w szpitalach szanuje się ich intymność.

– Dostęp do opieki medycznej, opartej na naukowej wiedzy, musi stać się standardem w całym kraju. Skończmy z ciągłym przerzucaniem odpowiedzialności przez różne instytucje. Partia Razem startuje w wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego z konkretnymi rozwiązaniami – mówiła Filaczyńska. – Dramatyczna sytuacja kobiet w naszym województwie musi ulec zmianie!

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie