Od wieków zdobimy jaja w okresie wielkanocnym. Tradycja ta ma swój udokumentowany rodowód, wywodzi się z czasów biskupa Krakowskiego Wincentego Kadłubka, czyli z początku XIII wieku.

Archeologiczne znaleziska na Opolskim Ostrówku wskazują nawet na X wiek. Ale to nie w X wieku, ale jedenaście stuleci później odbyła się czternasta edycja Konkursu Kroszonkarskiego Gminy Turawa. Do zmagań przystąpili uczniowie turawskich szkół podstawowych, rywalizując w dwóch kategoriach wiekowych z podziałem na techniki zdobienia: rytowniczą i dowolną. Stawkę uzupełnili uczniowie VII klas, klas gimnazjalnych oraz dorośli połączeni w jedną kategorię.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 61 uczestników z czterech turawskich szkół. Jury w składzie: Bernadeta Staś, Beata Kupka, Bartłomiej Kita zauważyło, prócz stale rosnącego poziomu prac, nowe trendy zdobnicze, które w tym roku nawiązywały do ekologii i naturalnych materiałów zdobniczych: nasion, mchu czy konopnego sznurka.

Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach prezentuje poniższa tabela:

Dorośli, VII klasy, klasy gimnazjalne
1. Weronika Stotko

2. Christina Świtała

3. Katarzyna Hełka

Szkoła Podstawowa, klasy I–III
Technika rytownicza Technika dowolna
1. Diana Buhl

2. Sara Barć

2. Paulina Kuczera

1. Oliwia Kałuża

2. Anna Gryga

3. Małgorzata Buczek

Szkoła Podstawowa, klasy IV–VI
Technika rytownicza Technika dowolna
1. Natalia Puscz

2. Piotr Kula

2. Michał Opas

1. Maja Prządo

1. Wojciech Rudnik

2. Nikodem Lipp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczególne podziękowania należą się sołtysce Ligoty Turawskiej, pani Danucie Matysek, oraz paniom z rady sołeckiej, DFK oraz mamom: Izabeli Lipp, Renacie Leś, Krystynie Rudnik oraz rodzinie Świtała za przygotowanie słodkich wypieków i obsługę organizacyjną.

Inf. UG Turawa

Udostępnij:

O Autorze

Redaktor, dziennikarz, fotoreporter.

Wyłączono komentarze