Tylko trzy gminy z powiatu opolskiego przystąpiły do porozumienia z samorządem wojewódzkim w sprawie poprawy jakości powietrza: Dąbrowa, Łubniany i Prószków. Tymczasem jakość powietrza we wszystkich pozostawia wiele do życzenia.

Opolszczyzna, jako jedyny region w Polsce, do końca stycznia złoży kompleksowy projekt do programu LIFE w Komisji Europejskiej. Projekt przeszedł już pozytywnie pierwszy etap weryfikacji. Wykwalifikowani specjaliści w każdej gminie pomogą mieszkańcom w zadbaniu o czystsze powietrze.

Do porozumienia przystąpiło 26 gmin: Brzeg, Dąbrowa, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Grodków, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Korfantów, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Namysłów, Nysa, Olesno, Opole, Otmuchów, Paczków, Prószków, Prudnik, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Walce, Zawadzkie i Zdzieszowice. Partnerami porozumienia są także Politechnika Opolska i partnerskie regiony z Czech.

Proponowany przez samorząd województwa program ma lepiej koordynować działania na wszystkich szczeblach administracji. Gminy otrzymają dzięki niemu między innymi wsparcie wykwalifikowanych doradców, którzy będą mogli pomóc każdemu, kto się do nich zgłosi, np. w wyborze ekologicznego źródła ciepła. Będzie także wspólna dla całego regionu aplikacja, dzięki której będzie można śledzić zanieczyszczenia powietrza. We wszystkich gminach województwa – nie tylko tych partnerskich – będą zainstalowane czujniki powietrza.

Wartość projektu oszacowano na 2,8 miliona euro i o taką dotację ubiega się samorząd województwa. Te pieniądze pozwolą także na dobre przygotowanie (m.in. przez studia podyplomowe) specjalistów – gminnych koordynatorów ds. ochrony powietrza i ich odpowiednie wyposażenie. – Możliwość wykształcenia specjalistów w ramach współpracy z Politechniką Opolską jest nieograniczona, to oni będą odpowiedzialni m.in. za przygotowanie diagnozy i będą bezpośrednio spotykać się z mieszkańcami  – mówi marszałek Andrzej Buła.

Dzisiejsze porozumienie daje początek całemu procesowi związanemu z wnioskiem do programu LIFE, którego zadaniem jest z monitorowanie i ochrona powietrza.

Po pierwsze: powietrze…

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.