Stowarzyszenie Przyjaciół Popielowa „Razem” oraz Koło Gospodyń Wiejskich spotkali się dziś, aby omówić zakończone przedsięwzięcie oraz dopracować książkę kulinarną.

Stowarzyszenie wraz z paniami należącymi do Koła Gospodyń przystąpili pod koniec 2015 roku do zrealizowania inicjatywy wspartej przez Urząd Gminy Popielów. Łącznie odbyło się 6 spotkań w kuchni znajdującej się w remizie straży pożarnej. Gospodynie dzieliły się swoimi  tradycyjnymi przepisami na potrawy, które obecnie bardzo trudno znaleźć w innej książce kucharskiej np. pańćkraut czy nusseki. Celem przedsięwzięcia było wydanie albumu właśnie z tymi przepisami. Dziś niestety coraz rzadziej spotkać można  dania, którymi zajadali się także nasi pradziadkowie.

Setki zdjęć z tych kilku spotkań pozwoliły podyskutować nad wyglądem powstającej książki. Koncepcji było wiele. Uczestniczki przypomniały sobie pyszny smak oraz aromatyczny zapach ugotowanych przed rokiem potraw. Wszystkie zgodnie stwierdziły, że taki projekt był potrzebny, ponieważ młode osoby nie znają proponowanych przez nie dań.

Książka, która już niebawem się pojawi będzie dla osób, które nigdy nie spotkały się z tymi potrawami okazją, aby poczuć smak młodości swych dziadków. Natomiast dla pań, które przepisy te mają w głowie i stosują je na co dzień będzie świetną pamiątką tamtych spotkań. Trzeba przyznać jedno, że już na sam widok tych potraw, aż chce się ich spróbować!

Podsumowanie projektu „Od wodziunki do pranzunki” Podsumowanie projektu „Od wodziunki do pranzunki” Podsumowanie projektu „Od wodziunki do pranzunki”Fot.: Irena Bola

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie