Nie jest tajemnicą, że Polska Policja boryka się z problemami kadrowymi. Na chwilę obecną brakuje 5869 funkcjonariuszy. Jak i dlaczego wstąpić w szeregi policji?

– To zaszczyt służyć w policji. Przed podjęciem służby składamy obietnicę i ślubujemy strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli. I to jest istotą naszej pracy, że jesteśmy dla ludzi – mówi komendant Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim, Bogusław Walkowicz, który opowiedział nam o pracy policjanta od kuchni.

Policja. Jak i dlaczego wstąpić w jej szeregi?

Praca jako funkcjonariusz z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Zarobki mogą wydawać się niewspółmierne do odpowiedzialności, ryzyka i obciążeń psychicznych, jakie ciążą na policjantach. Faktem jest jednak, że praca w policji oznacza stabilne zatrudnienie w budżetówce. Poza tym pensja przysługuje już na poziomie odbywania kursu podstawowego, gdzie koszty zakwaterowania i wyżywienia są opłacane przez państwo. Po zaliczeniu kursu funkcjonariusz otrzymuje pensję wynoszącą nieco poniżej 3 tysięcy, a kolejne lata pracy i związane z tym awanse oznaczają kolejne podwyżki.

Pensja policjanta zależy od grupy zaszeregowania, w której się znajduje. W sumie jest ich 16. Funkcjonariusz przebywający na szkoleniu podstawowym znajduje się w pierwszej grupie zaszeregowania i zarabia miesięcznie około 1 608 zł „na rękę”. Po zakończeniu kursu policjant znajduje się w drugiej grupie, gdzie pensja wzrasta do 2 452 zł. Kolejne awanse i związane z nimi grupy zaszeregowania to następne podwyżki.

Poza podstawowym wynagrodzeniem, które po przebyciu kursu stacjonarnego (za który także przysługuje wynagrodzenie) oscyluje nieco poniżej 3 tysięcy, policjanci mogą liczyć na różnego rodzaju dodatki. Wśród nich jest tak zwana mundurówka, premie motywacyjne, dodatki stażowe i socjalne czy trzynastki.

Jak w każdej pracy, także w policji należy liczyć się z minusami. Jeden pojawił się w 2012 roku, kiedy zmieniono system emerytalny obowiązujący funkcjonariuszy. Obecnie policjant może przejść na emeryturę po 25 latach służby. Poprzednio – po 15.

– Praca w policji nie jest łatwa i nie będę tego ukrywał. Ale ma też wiele plusów, takich jak stabilizacja czy dodatkowe przywileje. Jest to ciężka praca, wymagająca poświęcenia, ale dająca możliwość zawodowego rozwoju – mówi Bogusław Walkowicz.

A jakie warunki należy spełnić i jakie kroki podjąć, by stać się częścią Polskiej Policji? Przede wszystkim kandydat powinien:

  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • posiadać nieposzlakowaną opinię,
  • być nie skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  • osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Jeśli spełnia się powyższe kryteria, pierwszym krokiem jest złożenie odpowiednich dokumentów we wszystkich komendach wojewódzkich i niektórych komendach miejskich i powiatowych. Dokumenty wymagane do rozpoczęcia procesu kwalifikacyjnego to: podanie o przyjęcie do służby w policji, wypełniony kwestionariusz osobowy i kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie oraz umiejętności (wraz z oryginałami do wglądu przez pracownika kadr). Podczas składania dokumentów należy mieć przy sobie dowód osobisty, a osoby podlegające kwalifikacji wojskowej także książeczkę wojskową.

Po złożeniu niezbędnych dokumentów rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne, które składa się z:

  1. Testu wiedzy.
  2. Testu sprawności fizycznej.
  3. Badań psychologicznych.
  4. Rozmowy kwalifikacyjnej.
  5. Komisji lekarskiej.
  6. Ankiety bezpieczeństwa osobowego.

Na każdym z etapów kandydat otrzymuje pewną ilość punktów, które po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego są sumowane. Na tej podstawie wyłaniane są osoby, które zostają przyjęte do Polskiej Policji.

Więcej informacji dla osób zainteresowanych wstąpieniem do policji znajduje się tutaj.

– Jeżeli ktoś chce działać na rzecz społeczeństwa, czuje potrzebę pomocy innym, jest osobą ambitną, szlachetną i kieruje się w życiu odpowiednimi wartościami, to praca w policji jest właśnie dla niego – mówi komendant Walkowicz.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie