To pokłosie akcji profilaktycznej „Zdrowa wątroba”, która odbyła się w środę (19 grudnia) w Opolu. Badania przeprowadzano w sali urzędu marszałkowskiego przy ul. Hallera oraz w Ostrówku przy ul. Piastowskiej.

Prozdrowotne spotkania odbyły się pod hasłem „Zdrowa wątroba”. Na mieszkańców czekały bezpłatne testy wykluczające lub potwierdzające kontakt z wirusem zapalenia wątroby typu C oraz testy określające poziom cukru we krwi.

– Ostatnio okazało się, że z wirusa typu C wykryto u mojej koleżanki. Nie miała żadnych objawów, to bardzo higieniczna osoba, jej córka  jest pielęgniarką, a na badania profilaktyczne poszła przypadkiem z polecenia firmy ubezpieczeniowej – opowiada Irena Figiel z Opola, która przebadała dziś i wątrobę, i sprawdziła swój cukier.

– Sprawdzono tylko krew i u najzdrowszej osoby jaką znam wykryto właśnie ten typ wirusa. To dało mi do myślenia. Usłyszałam o akcji i przyszłam się zbadać, bo świadomość jest bardzo ważna!

Ponad 180 osób zbadało cukier i wątrobę

Jak można się zarazić wirusem zapalenia wątroby typu C (WZW typu C)?

–  Przyjmuje się, że zarażona jest średnio jedna osoba na 200. Przyczyn chorób wątroby jest wiele. Najczęściej jest nią niewłaściwa dieta i nadmiar alkoholu – wskazuje Tomasz Jan Prycel ze stowarzyszenia CEESTAH, współorganizatora.

WZW typu C. Zarazisz się przez zakażoną krew

– Inną przyczyną są przewlekłe choroby wirusowe. Mówimy jak im zapobiegać, a w przypadku WZW typu C proponujemy bezpłatne testy na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C.

Wirus typu B i C przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią. Nie zarazimy się więc trzymając nosiciela za rękę, całując się oraz pijąc i jedząc z tych samych naczyń czy korzystając z tej samej toalety.

Na zakażenie HCV narażone są osoby, które często były hospitalizowane i na przykład w ich przypadku pewnych procedur dokonano w sposób nieprawidłowy. Chodzi o m.in. pobieranie krwi czy zastrzyk.

Zarazić się można również podczas zwykłego zabiegu stomatologicznego,czy wtedy gdy dochodzi do kontaktu z krwią np. podczas wykonania tatuażu, przebicia uszu lub innych części ciała, u kosmetyczki, fryzjera.

Ponad 180 osób zbadało cukier i wątrobęCo zrobić gdy mamy WZW typu C?

– Wirus nie daje objawów. Może być tak, że siły odpornościowe zwalczą zakażenie, ale może choroba może się też przewlekać np. przez kilkanaście lat powodując spustoszenie w wątrobie. Wtedy może dojść nawet do marskości wątroby – mówi Tomasz Jan Prycel,

Dlatego tak ważne jest wykrywanie osób, które miały kontakt z wirusem.

– Leczymy go bardzo skutecznie dzięki finansowaniu z NFZ – mówi.

Akcja była częścią prozdrowotnego programu „Zdrowa wątroba”, który w województwie opolskim był realizowany od czerwca. Z bezpłatnych badań i akcji edukacyjnych korzystali mieszkańcy m.in. Opola, Strzelec Opolskich, Krapkowic czy Namysłowa.

– Wszystko po to by edukować mieszkańców w zakresie profilakityki przewlekłych chorób wątroby  – podkreśla Tomasz Jan Prycel.

Cukrzyca epidemią XXI wieku

Ponadto, każdy mógł bezpłatnie zbadać cukier.

–  Cukrzyca to epidemia XXI wieku. Coraz więcej osób choruje, a nawet o tym nie wie. To choroba, która nie wybiera wieku, dlatego tak ważne są regularne badania – Ewelina Tomechna, prezes oddziału wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Opolu.

– Oznakami cukrzycy mogą być chroniczne zmęczenie, pragnienie, częstomocz, trudno gojące się rany. To znaki, że w organizmie coś się dzieje. Czasem jest też tak, że cukier powoli wzrasta, organizm się przyzwyczaja i żyjemy z wysokim poziomem cukru nie wiedząc o tym. Lekarz pierwszego kontaktu raz do roku powinien zlecić takie badanie.

Z badań skorzystało w środę w Opolu ponad 180 osób.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.