Od piątku (8 lutego) otwarta jest wystawa czasowa „Czy mogę prosić o autograf” w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Prezentowane są na niej bezcenne eksponaty jak płyty, pamiątkowe księgi, instrumenty czy unikatowe plakaty. To wszystko oczywiście z autografami gwiazd, m.in. Czesława Niemena czy Kory. 

– Wchodząc do tej sali pełnej autografów od razu przypominają mi się wszystkie festiwale piosenki w Opolu, na których byłam, a bawiłam się na ponad 20 edycjach. Najważniejszy dla mnie był pierwszy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, na którym wystąpił Czesław Niemen w deszczu, a cała publiczność była zakryta parasolami. Wrażenie było ogromne. Do gdziś gdy słyszę „Dziwny jest ten świat” przypominam sobie amfiteatr w 1963 roku. Ten utwór aktualny jest także dzisiaj – uważa Alina Hadaczek z Opola.

ZOBACZ: Michał Wiśniewski: „Cztery minuty na scenie w Opolu zmieniły nasze życie” [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Mnie festiwal wciąż cieszy i nieważne co się o nim mówi. On musi być i nie wolno dopuścić aby nam go odebrano. To bliskie sercu wydarzenie, w tym czasie miasto ma swój unikatowy klimat.

I to właśnie KFPP w Opolu jest osią przewodnią najnowszej wystawy w Muzeum Polskiej Piosenki, na której prezentowane są zbiory własne ten instytucji, a także niezwykłe pamiątki udostępnione przez opolan, np. kolekcjonera autografów – Marka Łabno. Dzięki opolaninowi. można zobaczyć na wystawie m.in. unikatowy autograf Kory z 1980 roku.

– To autograf, który pan Marek zdobył w trakcie prób do festiwalu, gdy Kora w wolnej chwili się opalała – zdradza Mateusz Torzecki z MPP.

Salę z ekspozycją wypełnia ponad 120 obiektów, na których artyści związani z polską piosenką złożyli swój podpis. Oglądać można autografy oryginalne oraz ich skany.

– Najstarszą fotografią na wystawie, na której uwieczniono moment rozdawania autografów jest zdjęcie Kaliny Jędrusik w tłumie fanów z II KFPP w Opolu z 1964 r. – mówi Anna Lubasińska-Tabaczniuk, kuratorka ekspozycji.

Kora, Niemen, Fogg, Rodowicz, Santor…

Oglądać można zatem podpisy artystów z wszystkich dekad, zaczynając od lat 60. XX wieku po czasy współczesne.

– Bardzo ciekawe autografy widniejące na plakatach złożyli Mieczysław Fogg w 1976 r. i Czesław Niemen w 1971 r. – wylicza kuratorka.

– Bezcennym eksponatem jest również zeszyt fanki, który zawiera około 150 autografów z końcówki lat 60. i 70. Znajdują się w nim m.in. podpisy Kasi Sobczyk, Wojciecha Młynarskiego, Krzysztofa Klenczona czy Marka Grechuty.

Symboliczny wymiar ma również autograf Urszuli Sipińskiej na plakacie, który towarzyszył ostatniej ekspozycji czasowej Muzeum Polskiej Piosenki – „Sipińska szalala, zabawa trwa, da da”.

Artystka przyjechała do Opola na jej otwarcie w tamtym roku – po 30 latach nieobecności w Opolu.

Atrakcją są multimedialne filmy, ścianka na której można zostawić swój autograf, a także oryginalna Złota Księga KFPP z lat 1985-1990, którą muzeum dostało od Estrady Opolskiej.

Ciekawie wyeksponowana została m.in. gitara Macieja Miernika, na której przez lata podpisywali mu się różni artyści, m.in. Paweł Kuki, Anja Orthodox, hełm z podpisem muzyków Big Cyc czy lamka, na której autografy złożyli muzycy Hurt.

Tym samym najnowszy podpis złożył dla opolskiego muzeum wokalista Michał Wiśniewski podczas spotkania otwierającego wystawę.

Ekspozycja będzie czynna do 5 czerwca.

Zajęcia dla najmłodszych

Wystawie „Czy mogę prosić o autograf?” towarzyszy specjalna oferta edukacyjna skierowana do dzieci i młodzieży – „Dola idola”.

Muzealnicy chcą pokazać różnice między autorytetem, gwiazdą, idolem i celebrytą. Uczestnicy przebywający w przestrzeni ekspozycyjne poznają również znaczenie autografu oraz jego wartość historyczną, emocjonalną i materialna.

Zapisy na zajęcia: tel. 534 210 205.

fot. Anna Konopka

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.