Stwierdzenie „pierz brudy we własnym domu” to szkodliwy stereotyp, który powoduje, że przyzwolenie na przemoc domową jest wszechobecne. Nie należy przymykać oczu na przemoc, która dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Trudno nie zgodzić się z tą opinią.

Uliczna „Pralnia Publiczna”  w ramach działań w Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć zagościłą dzięki finasowaniu  Fundacji Batorego na opolskim Rynku.

Sąsiedzi, służby, instytucje, wszyscy i wszystkie mamy obowiązek reagować i zgłaszać przypadki przemocy domowej.

Komentarze na opolskim rynku były różne. Lekko podpity mężczyzna pozwolił sobie na stwierdzenie: „jak się baby nie bije to jej watroba gnije”, albo „bo zupa była za słona”.

To świadczy o sensowności, czy wręcz konieczności organizowania podobnych akcji.

Pralnia przeciwko przemocy16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania, organizowana przez Center for Women’s Global Leadership,  poświęcona wspieraniu i koordynacji pracy mającej na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym.

Na jej termin Wybrano dni pomiędzy 25 listopada, Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a 10 grudnia, Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, aby symbolicznie zaznaczyć związek pomiędzy przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka i by podkreślić, iż przemoc wobec kobiet jest pogwałceniem praw człowieka.

Wspólnym celem osób i organizacji z całego świata, zaangażowanych w Kampanię 16 Dni Akcji, jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet poprzez: rozwój świadomości, iż przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka, wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet, budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet, zastosowanie metod pozwalających na rozwijanie i odkrywanie nowych i skutecznych strategii, wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie, organizujących się by przeciwdziałać przemocy wobec kobiet, a także tworzenie narzędzi nacisku na rządy, aby wywiązały się z obietnic powstrzymania przemocy wobec kobiet.

Center for Women’s Global Leadership w porozumieniu z rzeczniczkami praw kobiet na całym świecie ustala corocznie temat kampanii i stara się go jak najszerzej propagować. Od 2015 roku temat przewodni międzynarodowej Kampanii brzmi „Od pokoju w domu do pokoju na świecie: zadbajmy o bezpieczną edukację dla wszystkich!”

 Do  kampanii 16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć włączył się: Rzecznik Praw Obywatelskich – Biuro w Warszawie oraz Biura Pełnomocników Terenowych w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu.

Pracownicy Biura RPO udzielać będą bezpłatnych porad prawnych kobietom doświadczającym przemocy, w tym przemocy w rodzinie, informować wszystkich zainteresowanych – także świadków przemocy, organizacje pozarządowe działające na rzecz osób doświadczających przemocy – o przysługujących środkach na działania oraz przyjmować wnioski do Rzecznika Praw Obywatelskich z zakresu tej problematyki.

Fot. Beata Dżon

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.