„Świadomość prawna sposobem na bezpieczeństwo nastolatków” to program, który ma uświadomić młodym ludziom między innymi jak cienka bywa granica między zwykłym żartem a złamaniem prawa.

Program realizowany jest wspólnie przez Okręgową Radę Adwokacją w Opolu, Samorząd Województwa Opolskiego oraz Uniwersytet Opolski – to powinno zagwarantowac jego wysoki poziom. Dziś podpisano w tej sprawie stosowne porozumienie.

W szkołach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacjami, w których uczniowie wchodzą w konflikt z prawem, a statystyki pokazują, że zwiększa się ciężar popełnianych przez nich czynów karalnych. Program powstał z myślą o tym, by ustrzec młodych ludzi przed skutkami łamania prawa, wyposażyć ich w umiejętności radzenia sobie z zagrożeniami współczesnego świata oraz przeciwdziałać agresji i przemocy. Jego głównym założeniem jest więc troska dorosłych o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz kształtowanie państwa prawa.

– Być może w chwili obecnej prawo  nie jest w kręgu ich zainteresowań, ale w każdym momencie może ich dotknąć. Bardzo nam zależy na edukacji młodych ludzi w innych formach niż szkolny obowiązek. Adwokaci, którzy odwiedzą nasze szkoły pokażą tę inną, atrakcyjną formę edukacji. Deklarujemy wsparcie tej inicjatywy – oświadczył marszałek Andrzej Buła.

Ponad 20 adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej oraz 20 studentów prawa przeprowadzi zajęcia w 20 szkołach wybranych do projektu pilotażowego (to szkoły z różnych miejscowości w regionie) . Zaplanowano m.in. po kilka spotkań w każdej z wybranych szkół z uczniami, warsztaty dla nauczycieli i chętnych rodziców, symulacje rozpraw na sali sądowej dla uczniów.

Zajęcia realizowane w ramach programu mają uświadomić ich uczestnikom, jak ważna jest znajomość prawa w życiu codziennym, począwszy od najmłodszych lat. Program ten powstał w odpowiedzi na potrzeby wynikające z diagnozy i rozmów z nauczycielami, uczniami i rodzicami, ale przede wszystkim w odpowiedzi na rosnącą liczbę spraw sądowych z udziałem nieletnich.

– Niejednokrotnie na salach sądowych spotykamy się z sytuacją, że musimy reprezentować młodych klientów w postępowaniach o czyny karalne – przyznaje adwokat  Łukasz Wójcik. Gdy młody człowiek znajdzie się na sali sądowej, jest zaskoczony, że określone zachowania powodują odpowiedzialność karną. – Chcemy ich uświadomić, opisując pewne praktyczne sytuacje z życia codziennego, które prowadzą na salę sądową. Powołamy się na przepisy, które te sytuacje regulują – dodaje.

Zdaniem nauczycieli  im prędzej rozpocznie się taką edukację, dodatkowo popartą autorytetami, tym większa szansa na stworzenie młodzieży właściwego schematu wartości. – O tę sferę w szkole dba nauczyciel, w domu natomiast rodzice. Jednak młodzież zupełnie inaczej reaguje, jeżeli przyjdzie prawnik i mówi o tym, opierając się na konkretnych przykładach. Dzieci i młodzież, nie wiedząc, co podlega jurysdykcji prawnej, mogą podejmować działania ryzykowne. Kształtują ich wzorce w miejscu zamieszkania, przebywania czy media społecznościowe. Należy pokazać im, gdzie jest granica pomiędzy dziecinnym żartem, a gdzie wchodzimy w konflikt z prawem – mówi  Zofia Godlewska, dyrektor PSP nr 29 w Opolu .

Prawo bliżej młodych – cenna inicjatywa opolskiej adwokatury

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.