Informujemy, iż do 12 września 2018 r. został przedłużony termin zgłaszania do projektu dla młodzieży organizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Referatem Współpracy z Zagranicą Województwa Opolskiego „Slammin’ stereotypes Poetry Slam 2.0 – Mówimy NIE stereotypom”, który odbędzie się w Opolu w dniach 20–24 września 2018 roku.

Od 20 do 24 września Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu wspólnie z partnerami z Nadrenii-Palatynatu (Partnerschaftsverband Rheinland-Pfalz/4-er Netzwerk Rheinland-Pfalz Burgund-Franche-Comté Oppeln Mittelböhmen) oraz Iwano-Frankiwska (Przykarpacki Uniwersytet Narodowy) organizują już po raz trzeci nad Odrą warsztaty slamu poetyckiego pt. „Slammin’ stereotypes Poetry Slam 2.0 – Mówimy NIE stereotypom”.

Do udziału w projekcie zaproszona zostanie grupa 15-osobowa, po 5 osób z Polski, Niemiec i Ukrainy. Projekt organizowany jest już po raz trzeci w wyjątkowym międzynarodowym kręgu. Tematem przewodnim warsztatów są uprzedzenia, stereotypy, walka z wielopłaszczyznowym wykluczeniem oraz dyskryminacja wśród młodzieży – kwestie bardzo trudne, ale jakże istotne, by to właśnie młodzi głośno je poruszali. Warsztaty ze sztuki argumentacji, retoryki czy (auto)prezentacji pozwolą na ćwiczenie bardzo konkretnych kompetencji i kształcenia predyspozycji – umiejętności, które przydać się mogą w szkole, na uczelni, w pracy czy chociażby w gronie przyjaciół.

23 września o godz. 18:00 w jednym z najpiękniejszych miejsc w Opolu, na wyspie Bolko odbędzie się OpenAir-Poetry-Slam-Evening2.0(TBC). „Świeżo upieczeni“ slamerzy i slamerki będą mieli przyjemność zaprezentować tego wieczoru opolskiej publiczności siebie i powstałe w czasie warsztatów teksty. Najlepsze slamy poetyckie zostaną nagrodzone. Wieczór uświetnią również występy slamerów z Polski, Niemiec i Ukrainy – coś, czego jeszcze w Opolu nie było.

Tak ciężko jest dziś „pięknie się różnić” – również młodym ludziom. Społeczności, miasta i kraje, w których żyjemy, stoją przed szeregiem wyzwań. Poczucie wspólnoty, które jeszcze do niedawna było trwałym spoiwem relacji międzyludzkich, stawiane jest coraz częściej pod znakiem zapytania.

Aktualne wydarzenia, nie tylko te, które bezpośrednio dotyczą nas samych, ale i te – wydawać by się mogło, że tak odlegle, w Europie i na świecie – mają również ogromny wpływ na sposób pojmowania rzeczywistości i rozwój młodego człowieka. Co jedni postrzegają jako ogromną szansę dla siebie i przyszłych pokoleń, drudzy definiują jako zagrożenie.

Dzięki Facebookowi, Instagramowi czy Snapchatowi jesteśmy bliżej siebie – online. Ale ta „bliskość” nie oznacza, że potrafimy z sobą rozmawiać, akceptować to, że jesteśmy tak rożni, mamy inne upodobania, zainteresowania, inne opinie i poglądy. „Inność” bardzo często oznacza wykluczenie – czy to w Polsce, w Niemczech czy na Ukrainie. Ta niebezpieczna gra ze stereotypami, uprzedzeniami i jednostronnym postrzeganiem otaczającej rzeczywistości prowadzi w konsekwencji do dyskryminacji, mowy nienawiści, a niejednokrotnie i przemocy, także wśród młodzieży.

Projekt „Slammin’ stereotypes Poetry Slam 2.0 – Mówimy NIE stereotypom” posługując się slamem poetyckim w bardzo ciekawy sposób podejmuje tematykę stereotypowego myślenia i zagrożeń wynikających z postrzegania świata w czarno-białych barwach. Wspólnie z młodzieżą z Polski, Niemiec i Ukrainy projekt swoim przykładem pokazuje, że można się różnić pięknie i ponad wszelkimi podziałami.

Przedłużenie terminu zgłoszeń do projektu dla młodzieży

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze