Malwina Linkowska, Piotr Kudyba, Emily Przybyła oraz Natalia Hocwik, Natalia Giza i Dominika Czaja na podium. 

„Sacrum w poezji” – pod takim hasłem odbył się trzeci już wojewódzki konkurs recytatorski poezji religijnej w Publicznej Szkole Podstawowej w Chróścicach.

Z roku na rok konkurs przyciąga coraz więcej chętnych do zaprezentowania swoich interpretacji oraz umiejętności recytatorskich. W tegorocznej edycji uczestnicy byli podzieleni na dwie kategorie wiekowe: uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej, uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Po części pierwszej, w ramach której trwały przesłuchania uczestników, nastąpiła część finałowa. Zwycięzców konkursu w poszczególnych kategoriach zaprezentowano w finale. 

  • Kategoria klas IV–VI SP:
  1. miejsce – Malwina Linkowska (PSP nr 1 w Brzegu)
  2. miejsce – Piotr Kudyba (PSP nr 20 w Opolu)
  3. miejsce – Emily Przybyła (PSP z OS w Dobrzeniu Wielkim)

W kategorii klas VII oraz gimnazjum I miejsce przypadło Natalii Hocwik ZSP w Kup, a II miejsce ex aequo: Natalii Gizzie (PSP w Chróścicach) oraz Dominice Czai (PSP w Krośnicy). „Sacrum w poezji” wyłoniono zwycięzcówW zacnym gronie jurorów zasiadły:

Teresa Bachleda-Kominek – wywodzi się z góralskiego rodu Gąsieniców. Od najmłodszych lat pisze wiersze, bajki, krótkie scenki teatralne, jasełka. Jej utwory są często prezentowane przez dzieci i młodzież podczas gwarowych konkursów recytatorskich, a zwłaszcza podczas Konkursu Poezji i Gawędy Podhala organizowanego w szkole na Cyrhli. Jest autorką kilku tomików, m.in. „Bukowy Listecek”, który jest zbiorem poezji pisanej gwarą oraz językiem literackim.

„Sacrum w poezji” wyłoniono zwycięzcówObradom jury przewodniczyła Adriana Jarosz – poetka i pedagożka. Autorka tomików poetyckich: „Rozdrożami”, „Niebo pachnące sianem” oraz wydanego w tym roku tomiku „Modlitwy malowane trzciną”. Autorka tekstów poetyckich w albumie fotograficzno-poetyckim „Rogalik”. Utwory pani Adriany Jarosz ukazały się w wielu antologiach, almanachach i czasopismach poświęconych literaturze i kulturze polskiej. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich, nominowana do nagrody Perła Roku 2014 powiatu strzeleckiego oraz do nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury w roku 2017.

„Sacrum w poezji” wyłoniono zwycięzcówW ocenie uczestników pomogła również Barbara Lach – aktorka Teatru Lalki i Aktora w Opolu. Lach posiada ogromny dorobek sceniczny, na który składa się przygotowanie wielu dobrych i ciekawych ról, które zachwycają i wzruszają. Została także uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: w 2005 r. Złotą Maską – nagrodą marszałka województwa opolskiego za rolę „Matki” w przedstawieniu „I odsłoniłam noc” wg Hansa Christiana Andersena; w 2008 r. brązowym medalem „Zasłużonej Kulturze Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w 2015 r. – nominacją do nagrody Złotej Maski w kategorii „najlepsza aktorka” za rolę Ośmiornicy w spektaklu pt. „Liściki na wiatr”. Dla Barbary Lach dzieci są najważniejszymi widzami i z myślą o nich działa charytatywnie, organizuje spektakle z podopiecznymi domów dziecka oraz przygotowuje akcje na rzecz chorych dzieci z opolskich szpitali.

„Sacrum w poezji” wyłoniono zwycięzcówCałość konkursu uświetniły występy artystyczne uczniów chróścickiej szkoły.„Sacrum w poezji” wyłoniono zwycięzcówPomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Justyna Kasprzyk-Ressel, nauczycielka języka polskiego, która z dumą podkreśla: „Cieszę się, że młodzi ludzie chcą recytować poezję sięgając i jednocześnie poszukując utworów różnych autorów. Wczytując się w poezję, zawsze można dostrzec sferę sacrum. I należy pamiętać, że poezja i wiersze nigdy nie są passé”.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie