W meczu 23 kolejki 1 ligi siatkówki kobiet opolskie akademiczki pokonały miejscową Mazovię Warszawa 3:2, mimo że prowadziły już 2:0.

Opolskie siatkarki w tym sezonie nie oszczędzają zdrowia swojego ani kibiców. Co prawda UNI, występujące na zapleczu siatkarskiej elity, przed wyjazdem do Warszawy miało na koncie 16 zwycięstw w 22 meczach, jednak do odniesienia aż 8 z nich opolanki potrzebowały tiebreaka. Nie inaczej było w Warszawie.

Warto dodać, że podopieczne włoskiego szkoleniowca Nicoli Vettoriego już przed tygodniem zapewniły sobie miejsce w czołowej ósemce tabeli (w gronie 14 zespołów) i udział w fazie play-off. Osiągając tym samym cel minimum na ten sezon.

– Zanim zaczniemy fazę play-off mamy do rozegrania jeszcze cztery mecze. Bez żadnych kalkulacji będziemy walczyć o komplet 12 punktów – zapowiadała po zwycięstwie z Karpatami Krosno przed tygodniem, przyjmująca UNI, Oliwia Michalak.

Pierwsza partia wskazywała, że opolanki zrobią wszystko by tak się stało, a niżej notowana Mazovia nie będzie miała wiele do powiedzenia. UNI szybko wypracowało sobie znaczną przewagę punktową. Dzięki konsekwentnej grze w ataku i bloku nasze siatkarki prowadziły nawet 19:9, a ostatecznie wygrały seta do 17.

W kolejnej odsłonie jednak pojawiła się zupełnie odmieniona personalnie i mentalnie drużyna miejscowych. Mazovia rozpoczęła od prowadzenia 3:0, a później jeszcze zwiększyła przewagę. Sporo kłopotów zarówno pod siatką jak i w polu serwisowym sprawiała warszawska środkowa Aleksandra Szymańska. To przy jej zagrywce stołeczna ekipa odskoczyła na prowadzenie 10:3. Opolanki jednak już nie raz w tym sezonie pokazywały, że każda stratę można odrobić. Skuteczne ataki Weroniki Sobiczewskiej oraz pojawienie się na placu gry przyjmującej Marty Ciesiulewicz pozwoliły na doścignięcie rywalek przy stanie 21:21. Od tego momentu rozgorzała zacięta walka na przewagi, którą nasze siatkarki rozstrzygnęły na swoją korzyść wygrywając 30:28.

– Spodziewałyśmy się trudnego meczu i taki był. Wydaje mi się, że po dwóch wygranych setach uciekła nam trochę koncentracja. Popełniałyśmy błędy które już dawno nam się nie zdarzały – mówiła kapitan opolskiej ekipy, Ilona Gierak.

Wspomniane błędy znalazły odzwierciedlenie na tablicy wyników. Mazovia przejęła inicjatywę i kontrolowała przebieg gry, utrzymując kilkupunktowa przewagę. Trzecia i czwarta partia wyglądały niemal identycznie – miejscowe pewnie punktowały atakując z obiegnięcia, a opolanki nie potrafiły odnaleźć właściwego rytmu. Nie pomagały także roszady zarządzane przez trenera Vettoriego, przez co dwukrotnie to warszawianki triumfowały 25:18 I do rozstrzygnięcia niezbędny był tiebreak.

– W tych setach zupełnie nie funkcjonował nasz blok ani obrona – analizuje Gierak. – Ale cieszę się, że w piątym secie wróciłyśmy do swojej gry – dodaje.

Faktycznie, nie pierwszy już raz w tym sezonie, gdy przychodzi do rozstrzygającej walki w piątym secie, pod siatką pojawia się zupełnie inne UNI, które nie pozwala rywalkom na wiele. Skuteczna gra ofensywna Sobiczewskiej i Ciesiulewicz, szczelny blok i ofiarna gra w obronie złożyły się na to że opolanki objęły prowadzenie 6:3, przy zmianie stron prowadziły 8:4, a w ostatnim akcie meczu oddały przeciwniczkom trzy punkty i ostatecznie wygrały 15:7 i w całym meczu 3:2. Nagrodę dla najlepszej zawodniczki spotkania otrzymała atakująca UNI Opole, Weronika Sobiczewska.

W tabeli pierwszej ligi opolanki od dłuższego czasu plasują się na 6 miejscu. Do zakończenia fazy zasadniczej naszym siatkarkom pozostały jeszcze trzy spotkania. Dwa z nich rozegrają we własnej hali, czyli popularnym „Okrąglaku” – 9 lutego o 15:30 podejmą Szóstkę Mielec, a tydzień później o 16:00 SMS Szczyrk.

Mazovia Warszawa – UNI Opole 2:3 (17:25, 28:30, 25:18, 25:18, 7:15)

Mazovia: Przepiórka, Wyrwa, Kofie, Mazur, Ribeiro de Souza, Szymańska, Szyjka (libero) oraz Berkowska (libero), Karpińska, Orlińska, Kowalska
Trener: Robert Kupisz

UNI: Mras, Gierak, Witowska, Sobiczewska, Michalak, Moczko, Szczygłowska (libero) oraz Rusin (libero), Pacak, Gajer, Ciesiulewicz, Maternia
Trener: Nicola Vettori

MVP: Weronika Sobiczewska (UNI Opole)