SZPIK, czyli Szkolny Punkt Informacji i Kariery, otwarto przy współpracy z firmą Polaris w Zespole Szkół Elektrycznych przy ul. Kościuszki w Opolu. Wszytko po to, by poprawić kominikację pomiędzy uczniami, szkołami i przedsiębiorcami, a także stworzyć młodym warunki do praktycznej nauki zawodu. 

List intencyjny na temat wspierania szkolnictwa zawodowego poprzez punkty informacji i kariery podpisali marszałek województwa, prezydent miasta, przedstawiciel firmy Polaris i dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych.

Szkolny Punkt Informacji i Kariery w Elektryczniaku. Dyrektor: Stawiamy na branżę high-tech [WIDEO]– Poprzez doradztwo zawodowe, organizowanie spotkań uczniów i pracodawców chcemy wpłynąć na to żeby, jak najwięcej naszej młodzieży znalazło zatrudnienie w firmie Polaris – mówi Dariusz Dobrowolski, dyrektor ZSE w Opolu.

CZYTAJ: Supernowoczesna pracownia informatyczna w PSP nr 2 w Opolu otwarta! [WIDEO, ZDJĘCIA]

– Wiemy, że firmy często pytają właśnie o absolwentów techników, szkół branżowych. Nie chcą czekać do ukończenia przez nich studiów, potrzebni są im bowiem pracownicy, którym być może nawet opłacą studia. Kontakty uczniów z daną firmą sprawią, że nie będzie ona dla nich już obca. To skróci również czas rekrutacji – tłumaczy dyrektor.

Co sądzą uczniowie?

– Ta współpraca na pewno pomoże znaleźć swój kierunek w drodze do dorosłego życia. Myślę, że na przykład takie wyjścia do firmy ułatwią nam jej poznanie. Każdy będzie mógł się przekonać, czy chce w takim miejscu pracować – ocenia Artur Michalski, który uczy się w klasie o profilu technik mechatronik.

Przypomnijmy, że amerykańska firma Polaris, słynie z wytwarzania w Opolu quadów.

– Stworzenie obustronnych kontaktów pomoże Polarisowi wybrać sobie takich pracowników, jacy ją interesują, a uczniowie otrzymają szansę poznania potencjalnego pracodawcy – cieszy się dyrektor ZSM, zapowiadając, że wspólny projekt inwestycyjny planują już w lipcu, a jego efekty bedą widoczne już 1 września, jednak szczegóły owiane tajemnicą.

Projekt zakłada powstanie kolejnych SZPiK-ów

Dodajmy, że tego typu szkolne biura karier powstają m.in. w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy”. Pierwszy punkt owtorzył opolski Elektryczniak i to on ma być dobrym wzorem dla innych szkół średnich.

– Taki SZPiK może otworzyć sobie każda szkoła zawodowa, ale jeśli ktoś chce skorzystać z naszego punktu i nawiązać współpracę, zachęcamy do kontaktu – mówi dyrektor Elektryczniaka.

Szkolny Punkt Informacji i Kariery w Elektryczniaku. Dyrektor: Stawiamy na branżę high-tech [WIDEO]– W naszym punkcie młodzież będzie mogła się spotkać z pracodawcą, m.in. przed praktyką, stażem czy innymi zatrudnieniem.

Pomieszczenie zdobi widowiskowa grafika nawiązująca do quadów, która produkuje patronacka firma. Wykonał ją pracownik ZSM. Wkrótce w sali pojawią się stanowiska komputerowe i sprzęt edukacyjny.

– Do tej pory nie mieliśmy takiego specjalnego miejsca. Teraz spotykać się tu będą przede wszystkim pracodawcy z Polarisa z naszymi uczniami – zapowiada Dariusz Dobrowolski.

Projekt realizowany jest przez Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.