166 rowerów dla zawodników 12 szkółek kolarskich w województwie opolskim, to wkład urzędu marszałkowskiego w przygotowanie przyszłych mistrzów. Wszystko to w ramach Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa.

Młodzi kolarze spotkali się dziś w Opolu z władzami samorządowymi regionu. Już teraz przygotowują się do zbliżających się zawodów. Treningi odbywają się głównie w halach sportowych, ale z początkiem wiosny wyjadą na drogi.

– Marszałek województwa wspiera nasze szkółki. Zostały one wyposażone po 15 rowerów dla każdej z nich. Otrzymaliśmy również stroje kolarskie i kaski. Możemy szkolić się i kształtować przyszłych mistrzów. Nasi zawodnicy przechodzą do klubów i mamy nadzieję, że z roku na rok będą się wzmacniać. Trenujący wiedzą, czego chcą – mówi Czesław Rajch, prezes Opolskiego Związku Kolarskiego.

– Kręcicie na tych rowerach i to nas cieszy. Widzimy, że mamy komu pomagać. Chcemy, abyście mieli świadomość, że obok was są dorośli, którym również zależy na sporcie. Realizujemy nasze zobowiązanie wobec was, dzieci. Nigdy nie mieliśmy wątpliwości, że trzeba angażować się w program szkolenia młodych kolarzy – podziękował młodym kolarzom marszałek Andrzej Buła.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca życzył wszystkim sukcesów. – Wsparcie samorządu województwa odbudowało kolarstwo w naszym regionie. Dziś szkółki kształcą młodzież ze szkół podstawowych. Jesteśmy po rozstrzygnięciu kolejnych konkursów. Dzięki temu każde dziecko ma rower, aby trenować. Przed nami kolejny rok, w którym będziemy nadal wspierać trenujące dzieci, nasze przyszłe sportowe gwiazdy – dodał.

W Polsce jest 200 szkółek.  Program ten rozpoczął się w 2014 roku w czterech województwach.  Opolskie dołączyło do niego w 2016 roku. Szkółki przygotowują dzieci do kolarstwa zawodowego.

W województwie opolskim działa dziś 12 szkółek, w których trenuje 180 dzieci z klas III – VIII szkół podstawowych. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu. Opolski Związek Kolarski bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Kolarstwa dzięki temu, że  finansowy wkład własny do tego programu zapewnia od kilku lat urząd marszałkowski.

Szozda, Haloupczok, Pszczolarski, Morajko – to ich regionalni idole. Chcą być tacy jak oni

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.