Początki Parafialnego Ogrodu Botanicznego w Zagwiździu, sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku. Inicjatorem założenia ogrodu był ówczesny proboszcz parafii – ks. Franciszek Ogórek.

Tajemniczy ogródWedług starych zapisków parafialnych grunty dzisiejszego ogrodu nie nadawały się na trawniki, dlatego też początkowo utworzono dolinę dla strumyka oraz wymurowano półokrągły basen dla złotych rybek.W toku dalszych prac wytyczono ścieżki, oddzielono powierzchnie, zbudowano fontanny i miejsca czerpania wody. Dla urozmaicenia długiej ścieżki środkowej, która kończyła się altanką, zbudowano pergolę.

Tajemniczy ogródW ogrodzie posadzono kilkaset gatunków roślin, w tym m.in. piękne i charakterystyczne różaneczniki oraz roślinność alpejską na wapiennych skalniakach. Współczesnych zwiedzających ogród w dalszym ciągu zachwyca swym pięknem, chociaż złotych rybek i fontanny już nie ma. Obecnie trwają prace, które mają przywrócić dawną świetność miejscom czerpania wody, które połączone były ze sobą rurami i kanałami. Od kilku lat ogród jest systematycznie porządkowany, upiększany i uzupełniany o nowe rośliny, a wszystko to dzieje się przy wielkim zaangażowaniu grupy parafian. Piękno i wyjątkowość tego miejsca jest doceniana nie tylko w Zagwiździu, ale i w województwie.

Tajemniczy ogród

W konkursie Piękna Wieś Opolska 2007 ogród został uznany za najlepszy projekt odnowy wsi, a w 2009 roku w akcji „Opolskie Kwitnące” za najpiękniejszy obiekt rekreacyjny. Jest to miejsce, w którym realizuje się wiele projektów i inicjatyw, takich jak: „Ogród Botaniczny – źródło siły”, „Wakacje w ogrodzie botanicznym w Zagwiździu”, „Pnącza i zioła z ogrodu w Zagwiździu” czy „Opolska Łąka”. Do ogrodu botanicznego w Zagwiździu można dotrzeć, kierując się czerwonym szlakiem turystycznym, a więcej informacji na jego temat, aktualności, wydarzeń, itp., można znaleźć na stronie internetowej Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj