W ciągu ostatnich dni pogoda była bardzo gwałtowna. W wielu miejscach burze i ulewne deszcze dały się we znaki. Wróciły upalne dni, a kolejne tygodnie mogą być jeszcze gorętsze. Z tego powodu warto pamiętać, jak ustrzec samego siebie i nasze zwierzaki przed udarem słonecznym.

Udar słoneczny, zwany też udarem cieplnym, porażeniem cieplnym lub słonecznym, powstaje przy dużym, bezpośrednim nasłonecznieniu. Objawy udaru są różne, najważniejsza zaś jest szybka reakcja.

Udar u dorosłych przejawia się objawami takimi jak: bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, osłabienie, dreszcze. Warto szybko reagować, jeśli temperatura ciała przekroczy 39ºC. U dzieci występują podobne objawy, aczkolwiek dodatkowo może pojawić się mocne zaczerwienie i wysuszenie skóry, trudności z oddychaniem, przyśpieszony oddech, płacz i apatyczność.

Czynniki zwiększające ryzyko doznania udaru słonecznego to m.in.: cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, spożywanie alkoholu, zażywanie leków stosowanych w leczeniu alergii, moczopędnych, antydepresyjnych oraz rozszerzających naczynia krwionośne.

Aby uniknąć udaru słonecznego powinniśmy unikać intensywnego promieniowania, zwłaszcza pomiędzy godz. 11:00 a 15:00. Nie należy również wystawiać się długo na słońcu. Musimy pamiętać o tym, aby co jakąś chwilę schronić się w cieniu. Wskazane jest również nakrycie głowy oraz picie wody. Jeśli poczujemy się gorzej, warto pomyśleć o wilgotnych okładach na ciało, spryskiwanie się wodą, zimne kompresy na kark i głowę czy przebywanie w miejscu przewiewnym.

U zwierząt takich jak psy czy koty występują różne objawy. Pierwszymi objawami, które możemy zaobserwować przy przegrzaniu organizmu kota jest: nadmierne pobudzenie – może on biegać, czy pomiaukiwać. U kota możemy dostrzec wtedy również zmieniony kolor języka, dziąseł i suchą skórę. U psa pierwszym sygnałem, że jest mu za gorąco jest przyśpieszenie oddechu i dyszenie. Może się również bardziej ślinić, a jego śluzówki stają się suche. Pojawić się mogą objawy wstrząsu, np. dezorientacja, brak reakcji na otoczenie czy bladość błon śluzowych. W najcięższych przypadkach u kota i psa mogą pojawić się drgawki i utrata przytomności. Normalna temperatura u psa i kota to 38–39ºC. Pies, tak samo jak kot, aby obniżyć temperaturę ciała stroszy sierść i zieje, aby wymienić gorące powietrze z wnętrza ciała z chłodniejszym na zewnątrz. Jeśli nasze zwierzę ma temperaturę między 39 a 41ºC i jest przytomne, należy ułożyć je w chłodnym miejscu i sprawdzać temperaturę co jakiś czas, żeby wiedzieć czy wzrasta, czy spada. Nie można wkładać zwierzęcia do wanny z zimną wodą, a jedynie obłożyć zimnymi, mokrymi ściereczkami, szczególnie dbając o głowę i pachwiny.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie