Ulicami Opola przeszedł pierwszy w historii Marsz Równości

© Tomasz Chabior

7 lipca ulicami Opola przeszedł pierwszy Marsz Równości, organizowany przez lokalną grupę Tęczowe Opole. Na placu Ignacego Daszyńskiego zebrało się ponad 600 uczestników i uczestniczek, którzy i które wzięły udział w pochodzie.

Marsz rozpoczął przemówieniami działaczek i działaczy Tęczowego Opola, którzy podkreślali, że „nie walczą o żadne przywileje, lecz o całkowitą normalność w życiu publicznym”. Finalnym punktem przemarszu był plac pod Amfiteatrem Tysiąclecia.

Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w Opolu, organizowane w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce. Poparcie dla marszu wyrazili i wyraziły znane osoby ze świata polityki, kultury czy publicystyki. W liście skierowanym do Tęczowego Opola swoje gratulacje oraz wsparcie przekazał także ambasador Irlandii w Polsce, Gerard Keown.

— Już od roku organizujemy spotkania dyskusyjne oraz imprezy integracyjne dla lokalnej społeczności LGBTQIA i osób nas wspierających. Wspieramy naszą obecnością i widocznością tęczowych flag prodemokratyczne demonstracje w Opolu — mówi Maciej Kruszka, rzecznik prasowy marszu.

— Hasło marszu, „Queerować każde może”, jest nawiązaniem do wypowiedzianego ponad 40 lat temu w opolskim amfiteatrze przez Jerzego Stuhra zdania „Śpiewać każdy może”. Słowo „queer” używane jest jako przeciwieństwo heteronormatywności. Mamy na myśli każdą osobę, która ze względu na swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową nie mieści się w ogólnie przyjętej normie. Chcemy przekazać wszystkim, że nie ma absolutnie niczego złego w różnorodności, wręcz przeciwnie: jest piękna — mówią organizatorzy.

Organizatorzy apelowali o realizację dziewięciu postulatów:

1. Podpisanie przez prezydenta Opola Karty Różnorodności.
2. Skuteczna ochrona przed przemocą, dyskryminacją i wykluczeniem.
3. Małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich, niezależnie od płci.
4. Ułatwienia w procesie medycznym i prawnym potwierdzenia płci dla osób trans.
5. Rzetelna edukacja seksualna i antydyskryminacyjna w każdej szkole.
6. Równość płci – kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych w każdej sferze życia.
7. Opole dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów i seniorek, rodziców z dziećmi, osób na rowerach i zwierząt domowych.
8. Integracja i poszanowanie lokalnych społeczności.
9. Opolszczyzna przyjaznym domem dla uchodźców, uchodźczyń i ludzi wielu kultur, szczególnie mniejszości narodowych zamieszkujących nasz region.

— Naszym celem jest nie tylko dążenie do pozytywnych zmian w ustawodawstwie, które będą miały charakter włączający, a nie jak do tej pory wyłączający, ale także pokazanie społeczności LGBTQIA zamieszkującej Opolszczyznę, że w każdym momencie mają do kogo się zwrócić, a my ich na pewno wysłuchamy i doradzimy — podsumowuje Mateusz Wrotny, działacz Tęczowego Opola.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie