Czterech Polaków zakończyło turniej Willingen Five w pierwszej dziesiątce. Wygrał go Kamil Stoch, szósty był Dawid Kubacki, siódmy Stefan Hula, a dziewiąty Piotr Żyła. 17. miejsce zajął Maciej Kot, a 31. Jakub Wolny.

Na Willingen Five złożyło się pięć serii: piątkowe kwalifikacje i po dwie tury sobotniego i niedzielnego konkursu indywidualnego. Ponadto eliminacje rozegrano tylko raz, a w weekendowych zawodach uczestniczyli tylko skoczkowie, którzy je przebrnęli. Jeżeli ktoś odpadł na pierwszym etapie, nie skakał już w sobotę i niedzielę.

Piątkowe eliminacje wygrał Kamil Stoch i już na samym początku był liderem turnieju. Podczas weekendowych konkursów za każdym razem co najmniej jeden Polak stawał na podium.

W sobotę 3. miejsce zajął Dawid Kubacki i było to jego drugie w karierze podium w zawodach indywidualnych PŚ. Pierwszy raz na „pudle” Kubacki stał 30 grudnia w Oberstdorfie. Wtedy także był trzeci. W tym samym konkursie w Willingen tuż za nim uplasował się Kamil Stoch.

Dzień później na podium zobaczyliśmy już dwóch Polaków. Drugi był Kamil Stoch, a trzeci wracający do dobrej dyspozycji Piotr Żyła. Ponadto w „dziesiątce” zmieścili się również Dawid Kubacki (7.) i Maciej Kot (8.), a 12. miejsce zajął Stefan Hula.

Fantastycznie spisali się także Norwegowie, których reprezentanci wygrali oba konkursy. W sobotę był to Daniel-Andre Tande, a w niedzielę Johann Andre Forfang. Obaj skoczkowie turniej skończyli kolejno na 3. i 2. miejscu. Tuż za podium uplasował się ich rodak, Robert Johansson.

Dobrze wypadli również Niemcy. W sobotę drugi był Richard Freitag, który w niedzielę zaliczył jednak wpadkę i zakończył konkurs na 28. miejscu, tracąc w ten sposób prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ na rzecz Kamila Stocha. Choć obecnego lidera niemieckiej reprezentacji zabrakło w „dziesiątce” „generalki” Willingen Five, znaleźli się tam jego koledzy z kadry – Andreas Wellinger (5.) i Markus Eisenbichler (8.).

Tegoroczni olimpijczycy reprezentujący Austrię i Japonię nie wystąpili w Willingen. Zamiast tego, obie reprezentacje szlifowały formę w japońskim Sapporo.