Do czego może doprowadzić przestrzeń internetowa oraz jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwem – rodzicu, reaguj!

Obecnie młodym ludziom już od najmłodszych lat towarzyszy Internet. Dla wielu z nich stanowi on nie tylko przestrzeń wirtualną, ale jest równoprawnym elementem ich rzeczywistości. Internet jest niewątpliwie potężnym źródłem informacji, jednakże oprócz korzyści jakie nam daje, niesie on ze sobą wiele zagrożeń.

Niebezpieczne treści, pornografia dziecięca, przemoc rówieśnicza dzieci, uzależnienie od Internetu – to tylko kilka z zagrożeń płynących z jego korzystania. Dzieci mają również często styczność z cyberprzemocą, która objawia się najczęściej prześladowaniem, zastraszaniem, nękaniem i wyśmiewaniem innych osób na różnych czatach czy portalach społecznościowych.

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że w Internecie dostępnych jest również mnóstwo niebezpiecznych gier. „Wyzwanie Niebieskiego Wieloryba” prawdopodobnie zabiło już setkę nastolatków. Sama gra polega na wykonaniu przez 50 dni zadań, które wymyśla mentor. Wśród poleceń są m.in.: samookaleczenia, udręczanie się, oglądanie psychodelicznych filmów. Ostatnim zadaniem jest samobójstwo.

Inną niebezpieczną grą, która pojawiła się niedawno jest MOMO Challange. Gra zaczyna się wtedy, kiedy do swoich kontaktów doda się lalkę MOMO. Wtedy ofiara zaczyna otrzymywać przerażające wiadomości. Strasznie wyglądająca lalka grozi swoim ofiarom, że upubliczni dane rodziny, znajomych czy osób z którymi się kontaktują. Groźby czy instrukcje przez nią przesyłane mogą okazać się tragiczne w skutkach.

Wielu rodziców mylnie uważa, że dziecko, które siedzi w domu jest bezpieczne i nic złego nie może mu się przytrafić. Tymczasem za pośrednictwem Internetu nasze dzieci mają dostęp do bardzo niebezpiecznych treści czy ludzi. Rodzic powinien zadbać o to, do czego ma wgląd jego dziecko. Możemy założyć kontrolę rodzicielską, dzięki której możliwe jest decydowanie, jakie aplikacje pozwalamy pobierać i instalować naszym dzieciom. Aby założyć kontrolę rodzicielską w sklepie Androida, który w przeciwieństwie do systemu iOS nie ma wbudowanej tej funkcji, musimy włączyć Google Play, wejść w menu znajdujące się w lewym górnym rogu, a następnie wybrać „Ustawienia” i „Kontrola rodzicielska”.

Dodatkowo możemy zainstalować program rodzicielski na komputerze, z którego korzysta dziecko. Program ten bada wszelkie dane płynące z sieciowych aplikacji oraz otwieranych stron internetowych. Umożliwia również zablokowanie potencjalnie niebezpiecznych bądź niepożądanych serwisów. Większość takich programów jest dostępna za darmo.

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze oprogramowanie nie zastąpi szczerych rozmów rodzica z dzieckiem. Powinno ono zdawać sobie sprawę, że w internecie czyha dużo niebezpieczeństw i wiedzieć jak ich uniknąć. Rodzice czy opiekunowie, którzy sami napotkali w sieci niewłaściwe treści lub dowiedzieli się o nich od dzieci mogą zgłosić je poprzez stronę internetową www.dyzurnet.pl.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie