– Nie wymieniać węgla na węgiel – apeluje Fundacja Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza w Opolu. Projekt uchwały trafił dziś na ręce marszałka województwa opolskiego. 

– (…) powodowany troską o zdrowie i życie mieszkańców Gminy Opole i Gminy Nysa, zagrożonych zanieczyszczonym powietrzem, proszę o niezwłoczne podjęcie prac nad uchwałą antysmogową dla Gminy Opole i Gminy Nysa, która określać będzie standardy emisyjne dla urządzeń grzewczych, na obszarze obu wymienionych gmin, opisujące rodzaje lub jakość paliw dopuszczonych do stosowania, zmierzającą do wyłączenia możliwości spalania węgla w paleniskach domowych – czytamy w piśmie do marszałka.

Dotychczasowe działania okazały się – zdaniem Pilca – niewystarczające. Stale pogarsza sie jakość powietrza w Opolu. W 2018 roku odnotowano 61 dni z przekroczeniem dopuszczalnej normy dla pyłu zawieszonego PM 10, czyli o 8 dni więcej niż w roku 2017 i o 11 dni więcej niż w roku 2016.

Przygotowany przez fundację projekt uchwały dopuszcza możliwość spalania wyłącznie gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propanbutanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego, lekkiego oleju opałowego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw . Tym samym możliwość spalania jakichkolwiek innych paliw zostaje wyeliminowana (w tym węgiel i drewno).

Proponowany termin wejścia uchwały w życie to wrzesień 2020 r. W Krakowie takie rozwiązanie wejdzie w życie już we wrześniu tego roku.

Jednym z wariantów jest stopniowa, rozłożona w czasie rezygnacja z węgla, następująca w oparciu o harmonogram wyłączania poszczególnych części miasta z możliwości spalania węgla, tak aby dać czas na przeprowadzenie przez Gminy odpowiednich inwestycji związanych z rozbudową sieci ciepła systemowego i przyłączaniem do niej nowych domostw, ewentualną rozbudową sieci gazowniczej.

Zdaniem pomysłodawców należy również przemyśleć kwestię okresów przejściowych dla domostw z nowo wymienionymi piecami spełniającymi wymogi V generacji lub Ekoprojektu Komisji Europejskiej uwzględniające co najmniej połowę okresu trwałości takich pieców.

–  Zgłaszamy potrzebę powołania wspólnego zespołu roboczego przy Marszałku Województwa – proponuje Pilc. W jego skład mieliby wejść przedstawiciele samorządu województwa opolskiego, przedstawiciele Gminy Opole, przedstawiciele Gminy Nysa oraz przedstawiciele strony społecznej, w tym wnioskodawców.

Wyeliminować węgiel z pieców w Opolu i Nysie – projekt uchwały już u marszałka

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.