Bezpłatne testy medyczne jeszcze przed świętami. Już w środę, 19 grudnia, mieszkańcy województwa mogą wziąć udział w prozdrowotnym spotkaniu pod hasłem „Zdrowa wątroba” i wykonać bezpłatne testy wykluczające  lub potwierdzające kontakt z wirusem zapalenia wątroby typu C oraz testy dot. poziomu cukru we krwi.

Spotkanie prozdrowotne pod hasłem „Zdrowa wątroba” odbędzie się w środę w urzędzie marszałkowskim.

Będzie można wysłuchać ciekawego wykładu na temat profilaktyki chorób wątroby i wczesnego wykrywania zapalenia wątroby typu C oraz cukrzycy.

Podczas spotkania będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych testów na wykluczenie lub potwierdzenie kontaktu z wirusem zapalenia wątroby typu C oraz testów dot. poziomu cukru we krwi.  Takie testy na wykluczenie lub potwierdzenie kontaktu z wirusem zapalenia wątroby typu C – nie są dostępne w ramach standardowej publicznej podstawowej opieki zdrowotnej.

Spotkanie będzie przebiegało następująco:

 

  • w godz. 10.00 – 14.30 sala audytoryjna  urzędu marszałkowskiego przy ul. Hallera 9, w Opolu – wykłady (m.in. dr Wiesława Błudzin), przeprowadzenie testów dot. wykrywalności na zapalenie wątroby typu C oraz cukrzycowych
  • w godz. 14.30 – 15.30 sala nr 6 urzędu marszałkowskiego na Ostówku przy ul. Piastowskiej 14 w Opolu – przeprowadzenie testów dot. wykrywalności na zapalenie wątroby typu C oraz cukrzycowych .

O wątrobie warto także pamiętać przy świątecznych stołach.

W wigilię na ogół nie pije się alkoholu, ale ta tradycja nie obowiązuje już w kolejne dni świąt, a tym bardziej w sylwestra czy podczas karnawału. Niestety, wątroba najbardziej nie lubi właśnie mocnych trunków, które uszkadzają jej komórki.
Alkohol nie tylko niesie ze sobą kalorie, lecz także pobudza apetyt. Wątroba męczy się, usuwając szkodliwe substancje z organizmu, my natomiast jemy więcej, dodatkowo ją obciążając. Zanim sięgniemy po coś mocniejszego, pamiętajmy chociaż, aby nie pić na czczo.
Aby ochronić swoją wątrobę przed przykrymi dolegliwościami, powinno się unikać tego, co najbardziej jej szkodzi. Przede wszystkim wspomnianego już alkoholu, ale także mocnej kawy i herbaty oraz tłustych potraw, zwłaszcza tych smażonych, których nie brak na świątecznym  stole.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.