Nowa usługa, czyli rejestracja narodzin dziecka przez Internet, ruszyła 1 czerwca br. Cały proces ma przebiegać bardzo szybko i zamknąć się w pięciu krokach. 

Rejestracja narodzin dziecka online daje alternatywę dla długiego czekania w urzędzie. Rodzic, który będzie rejestrował narodziny musi mieć aktualny Profil Zaufany. Należy wejść na stronę: https://www.obywatel.gov.pl/ i tam wybrać usługę, z której chce się skorzystać. Po zalogowaniu system zweryfikuje dane personalne rejestrującego.

Po potwierdzeniu informacji nastąpi rejestracja narodzin potomka. Wówczas trzeba podać m.in. nazwę szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię pociechy. Ustalić należy akt małżeństwa lub urodzenia (w przypadku braku związku małżeńskiego).

Kolejnym krokiem jest wybór adresu, pod którym zameldowane ma być dziecko oraz sposób odebrania dokumentów: skrzynka na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka tradycyjną pocztą. Finalizacją rejestracji jest podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Rejestracja przedstawiona w 5 skrótowych krokach: 

  1. Oświadczenie rodzica o poczęciu dziecka,
  2.  Sprawdzenie poprawności danych i wprowadzenie danych drugiego rodzica,
  3. Wpisanie danych dziecka,
  4. Wybranie adresu zameldowania dziecka i sposób odebrania dokumentu,
  5. Pogląd wniosku i podpisanie.

Odpis aktu urodzenia zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej (w zależności od wyboru). Do dokumentu dołączone zostanie powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Zmian jeszcze przybędzie

Wkrótce obowiązywać zaczną kolejne zmiany. Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji: „W funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakuje mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami (tzw. parentyzacja). Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus”.

Dlatego Ministerstwo przygotowało dwie zmiany:

  • jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL – numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL. Początek obowiązywania zaplanowana na 1 grudnia 2018 r.
  • szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL – organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi. Planowane wejście w życie to 1 maja 2019 r.
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie