Od 1 grudnia 2018 roku lekarze będą wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. Już teraz do opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tygodniowo wpływa od 5 do 6 tysięcy elektronicznych zwolnień chorobowych. Co powinieneś wiedzieć o e-zwolnieniach?

Jeżeli twój pracodawca założył konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), to znaczy, że ma dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich swoich pracowników. Gdy lekarz wystawi e-zwolnienie, nie będziemy musieli zanosić druku zaświadczenia do szefa czy kadr.

Zniknie też ryzyko, że „L4” nie trafi do ZUS w ciągu 7 dni, co mogłoby oznaczać obniżenie zasiłku chorobowego. Po wyjściu od lekarza, możesz iść prosto do domu lub apteki, a zaświadczenie o twojej niedyspozycji automatycznie pokaże się na profilu pracodawcy oraz w systemie ZUS.

W liczbach bezwzględnych z miesiąca na miesiąc rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych online. We wrześniu do opolskich placówek ZUS wpłynęły 17 422 e-zwolnienia, a w październiku 23 990. Systematycznie zwiększa się też procentowy udział e-ZLA, względem wszystkich zaświadczeń chorobowych – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

We wrześniu wyniósł on w naszym regionie 43,86 procent. To znaczy, że prawie co drugie zwolnienie lekarze wystawili bez użycia tradycyjnego papierowego formularza. Od początku bieżącego roku zarejestrowaliśmy w opolskim oddziale ZUS już 128 900 elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy – dodaje.

Od stycznia 2016 r. każdy przedsiębiorca, który opłaca składki za więcej niż pięciu pracowników powinien mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dlatego warto zapytać pracodawcę czy przygotował się już do grudniowej rewolucji.

Jednak to sam szef firmy albo osoba przez niego upoważniona powinna uświadomić pracownika, że jako pracodawca ma profil na PUE ZUS, a tym samym dostęp do zwolnień chorobowych, przekazanych przez lekarza drogą internetową.

W październiku około 520 pracodawców w naszym regionie rozliczających składki za więcej niż za 5 osób, nie miało konta na PUE ZUS mimo ustawowego obowiązku. Dlatego już dwa razy wysyłaliśmy pisma z przypomnieniem o takiej konieczności. Połowę spóźnialskich płatników obsługują biura rachunkowe, więc kontaktujemy się również z nimi, aby zdyscyplinowały swoich klientów czyli pracodawców – mówi Radosław Siczewski, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji z opolskiego ZUS-u.

Chociaż przepisy prawa nie nakładają na pozostałych przedsiębiorców takiego obowiązku, to oni także mogą zapewnić sobie dostęp do e-zwolnień pracownika. Wystarczy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jeśli twój pracodawca nie ma dostępu do e-ZLA (nie ma swojego profilu na PUE ZUS), nie można przekazać mu tego dokumentu elektronicznie. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć ci wydruk zwolnienia, które wystawił elektronicznie (wydruk e-ZLA). Ten wydruk musisz dostarczyć swojemu pracodawcy. O tym, czy wydruk e-ZLA jest potrzebny, lekarz będzie wiedział z systemu, w którym wystawia zwolnienia. Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA musi być opatrzony podpisem i pieczątką lekarza.

Co wtedy gdy lekarz musi wystawić zwolnienie chorobowe w czasie wizyty domowej, a nie ma przy sobie laptopa czy dostępu do internetu? Powinien mieć ze sobą specjalny druk, który wypełnia i zostawia choremu.

Jest to pełnowartościowy dokument potwierdzający czasową niezdolność do pracy, którym może posługiwać się pacjent przekazując go pracodawcy czy do ZUS. Po wizycie domowej, lekarz w ciągu trzech dni, może wprowadzić dane z papierowego formularza do systemu e-zwolnień.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie