Pod koniec czerwca w województwie opolskim żyło 38 osób, które ukończyły 100 lat. Dominują panie, bo w tym zacnym gronie jest ich aż 31. Za słuszny wiek przysługuje im świadczenie honorowe z ZUS-u – co miesiąc aż 3 731 zł i 13 g brutto.

Po ukończeniu 100 lat życia, ZUS przyznaje z urzędu specjalny dodatek, a pieniądze są wypłacane bezterminowo, raz w miesiącu. Obecnie w całej Polsce pobiera go 1953 osób.

O „dodatkową emeryturę” nie trzeba składać wniosku czy wypełniać formularzy. Jest jednak wyjątek. Jeżeli przez całe życie za kogoś nie została opłacona choć jedna składka na ubezpieczenia społeczne, to nie ma go w zusowskim systemie. Wtedy trzeba złożyć wniosek z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia (najlepiej akt urodzenia).

– Najwięcej świadczeń wyjątkowych wypłacamy w powiecie opolskim, bo dla 13 osób, w tym 11 pań. Inspektorat w Nysie ma pod opieką ośmiu stulatków. Placówki ZUS w Prudniku i Strzelcach Opolskich wypłacają po pięć takich dodatków i co ciekawe adresatami są wyłącznie panie – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

W porównaniu z jesienią ubiegłego roku liczba osób otrzymujących w Polsce świadczenie honorowe zmniejszyła się o 197. Wtedy takich szczęśliwców było 2150. To samo dotyczy województwa opolskiego. W listopadzie 2017 r. opolski ZUS wypłacał łącznie świadczenie honorowe dla 41 osób, a teraz dla 38. Najwięcej stulatków żyje w okolicach Warszawy, Gdańska i Krakowa, zaś najmniej w Legnicy, Słupsku i Pile. Prognozy pokazują, że liczba beneficjentów „nagrody za długowieczność” będzie rosła. Przewiduje się, że w całym kraju w roku 2025 r. liczba stulatków wzrośnie do 4200, a w 2035 r. do 9700.

Wysokość tego specjalnego dodatku z tytułu ukończenia 100 lat życia zmienia się. Jest on przyznawany w wysokości aktualnej kwoty bazowej służącej do obliczenia nowych świadczeń przyznawanych w normalnym trybie. Kwota bazowa to inaczej 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.
Ta kwota jest ustalana raz w roku i podawana do wiadomości przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wypłata specjalnego dodatku z tytułu ukończenia 100 lat życia jest zagwarantowana ustawowo od 2006 r.

Inf. Sebastian Szczurek, ZUS

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.