W Pokoju od 16 lat tradycyjnie w Boże Ciało rozpocznie się Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. Potrwa do soboty.

Festiwal Weberowski w Pokoju.
Carl Maria von Weber – niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent, jest jednym z z głównych przedstawicieli wczesnego romantyzmu i jednym z najbardziej znanych twórców opery romantycznej. Pochodził z rodziny muzyków: matka była śpiewaczką, bracia grali na instrumentach, a ojciec zajmował stanowisko kapelmistrza.

Weber od 1804 roku pełnił funkcję kierownika muzycznego opery we Wrocławiu, a w latach 1807-1813 działał na dworze księcia Eugeniusza Wirtemberskiego w miejscowości Pokój na Opolszczyźnie. Następnie pełnił funkcję dyrektora opery w Pradze oraz w Dreźnie.Pozostawił bogaty i różnorodny dorobek kompozytorski: utwory fortepianowe, koncerty i opery.
Festiwal Weberowski w Pokoju.

– Sławę przyniosły mu przede wszystkim opery „Wolny strzelec” i „Oberon”. Wśród utworów fortepianowych najbardziej popularne jest „Zaproszenie do tańca”. Pierwszy walc koncertowy, pierwotnie skomponowany na cztery ręce, obecnie wykonywany w wersji symfonicznej oraz sonaty – mówi Hubert Kołodziej, radny sejmiku wojewódzkiego, prezes Stowarzyszenia „Pokój” . Festiwal Weberowski w Pokoju, zapraszam.

PROGRAM XVI FESTIWALU WEBEROWSKIEGO 

 

 

Johann Sebastian Bach
Fantasia super: Komm, Heiliger Geist BWV 651
Jesu, meine Freude BWV 227

Felix Mendelssohn Bartholdy
Sonata c-moll op. 65 nr 2
Abschied vom Walde op. 59 nr 3
Der wandernde Musikant op. 88 nr 6
Abendständchen op. 75 nr 2
Der frohe Wandersmann op. 75 nr 1
Morgengebet op. 48 nr 5
Der Glückliche op. 88 nr 2

Carl Maria von Weber
Gebet aus Leier und Schwert op. 42 nr 3
Trinklied aus Leier und Schwert op. 42 nr 5

Felix Mendelssohn Bartholdy 
Jagdlied op. 59 nr 6

Wykonawcy: Chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses, Zespół Stoltzer Ensemble, Piotr Karpeta – dyrygent, Tomasz Głuchowski – organy

Fot. kapitan

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.