Nowy Rok w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora rozpoczął się bardzo pracowicie. Na początku stycznia ruszyły próby do trzech premierowych przedstawień, które widzowie zobaczą już w lutym.
Będą to zupełnie nowe, prapremierowe sztuki, które swoimi inscenizacyjnymi pomysłami zaskoczą małych i dużych widzów. Na początek Teatr ma propozycję dla maluchów. Szczeżuja, pijawka lekarska, żółw mauretański, kaczka hełmiatka, bernikla białolica – to zaledwie kilku bohaterów sztuki „Mała draka o zwierzakach”, którą specjalnie dla OTLiA napisała Malina Prześluga – jedna z najbardziej utalentowanych i nagradzanych dramatopisarek, tworząca głównie dla dzieci i młodzieży. W wesołych wierszach autorka przybliża wszystkie bardziej swojskie i egzotyczne zwierzęta, opowiadając o nich zabawne historie.
Reżyserka spektaklu, Ewa Piotrowska:
„Znalazłam się w Teatrze na zaproszenie dyrektora, Krystiana Kobyłki, który zaproponował podjęcie tematu zagrożonych gatunków. Na początku ten temat wydał mi się bardzo trudny, jednak po pewnym czasie obejrzałam wystawę «National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków», która wędruje po całym świecie, i tam znalazłam wiele inspiracji. Zobaczyłam jak wiele jest pięknych, nieznanych zwierząt i wiedziałam już, że trzeba o nich opowiedzieć. Wystawa przekonała mnie też do konieczności mówienia o tych zwierzętach, bo za chwilę może już ich nie być.”
W spektaklu OTLiA zwierzęta te przybierają formę pięknych, bardzo precyzyjnie i szczegółowo dopracowanych lalek. Przedstawienie widzowie zobaczą w bardzo kameralnej przestrzeni Sceny na Piętrze, która w tym spektaklu wypełniona jest mnóstwem starych i pięknych przedmiotów „z duszą”. Autorką tej niezwykłej scenografii jest artystka pochodząca z Litwy, Julia Skuratova, która po raz pierwszy tworzy scenografię dla opolskich lalek.
A na scenie – tylko dwie osoby – Pani Zwierzyńska i Pani Ptaszyńska, czyli Mariola Ordak-Świątkiewicz i Dorota Nowak. Dla widza będzie to prawdziwa aktorska uczta.
Prapremiera przedstawienia odbędzie się 3 lutego. Teatr zaprasza szczególnie dzieci od lat 4 – bo nawet tak małe dziecivwarto uświadomić, że lista gatunków zwierząt zagrożonych jest długa i to co coraz dłuższa…
Materiał: OTLiA