Dziś obchodzimy piątek trzynastego, czyli tzw. „pechowy” dzień. Ile jest prawdy w tym stwierdzeniu? Koniecznie sprawdźcie!

Mówi się, że tego dnia najlepiej nie rozpoczynać żadnych nowych spraw, ponieważ mogą one zakończyć się niepowodzeniem. W tym dniu również lepiej nie podejmować żadnych ważnych życiowych decyzji. Najpopularniejszym jednak symbolem pecha jest czarny kot. Jego przejście nam przez drogę, szczególnie nad ranem, ma oznaczać to, że nasz dzień będzie fatalny. Tego dnia powinniśmy również uważać na lustra. Jego stłuczenie ma przynieść siedem lat nieszczęścia. W przypadku przebiegającego przez drogę czarnego kota, jak i stłuczonego lustra możemy zapobiec nieszczęściu. W pierwszym przypadku wystarczy splunąć za siebie przez lewe ramię trzy razy, a w drugim skrzyżować palce. Pamiętajmy jednak, że piątek trzynastego nie musi być pechowy. Wystarczy nasze odpowiednie pozytywne nastawienie. Im dłużej będziemy myśleli, że coś nam nie wyjdzie, tym bardziej przyciągniemy do siebie coś złego. Cieszmy się małymi rzeczami, na przykład tym, że jest piątek i lada chwila będziemy cieszyć się weekendem.

Następny piątek trzynastego wypadnie w grudniu.

Ciekawostki:

  • Piątek 13 nie wszędzie jest uważany za pechowy;
  • Nawet jeśli ktoś nie wierzy w przesądy, ta data wzbudza niepokój;
  • Paraskewidekatriafobia to nazwa choroby, która spowodowana jest panicznym lękiem przed trzynastym dniem miesiąca;
  • W Grecji, Hiszpanii i Rumunii za pechowy dzień uznawany jest wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek siedemnastego;
  • Przesąd jest spotykany w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych.

Historia

13 października 1307 roku aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję. Ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie