Fundacja obchodziła dziś swoje ćwierćwiecze. Powstała z inicjatywy stowarzyszeń mniejszości niemieckiej. Jednym z podstawowych jej założeń było stworzenie w naszym regionie warunków, które mogłyby zahamować masowe wyjazdy mieszkańców Śląska do Niemiec.
Jak czytamy na stronie intenetowej FRŚ:
"Główną myślą przewodnią, która towarzyszyła przy zakładaniu Fundacji, zarówno przedstawicielom rządu niemieckiego jak również przedstawicielom mniejszości niemieckiej w Polsce, było utworzenie jednej instytucji odpowiedzialnej za właściwe wydatkowanie środków finansowych rządu niemieckiego, przeznaczonych na wspieranie mniejszości niemieckiej w Polsce i jej otoczenia. Pomoc ta miała na celu m.in. zahamowanie masowych wyjazdów Niemców z Polski do Niemiec, poprzez stworzenie im warunków podobnych do tych, jakie mieliby wyjeżdżając do Niemiec.
Ponadto głównym założeniem było stworzenie instytucji, która poprzez swoją działalność będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny Śląska."
Cele te udaje się realizowć przez wspieranie organizacji mniejszości niemieckiej, wspieranie działalności kuturalnej, działalność pozyczkową i stworzenie Regionalnej Instytucji Finansujacej.
Andrzej Buła , marszałek województwa opolskiego, gratulował dziś założycielom i prowadzącym fundację na faceboooku:
-Od 3 lipca 1992, instytucja ta, kiedy jeszcze w Polsce nie znane były fundusze unijne, wspierała finansowo przedsiębiorców. W pierwszych latach 30 rocznie, dziś około 300. Jako marszałek województwa często spotykam się z przedstawicielami fundacji, rozmawiamy o tym jak skutecznie wspierać lokalny biznes. Warto dodać, że obecnie FRŚ jest również Regionalną Instytucją Finansującą, a to oznacza, że tutaj skupiają się fundusze unijne, które wykorzystywane są przez przedsiębiorców. Jestem pod wrażeniem Centrum Rozwoju Biznesu, które tak bardzo wyczulone jest na zmiany i wahania rynku. Warto zaufać specjalistom – tyle marszałek Buła.
– 430 mln zł to kwota, którą Fundacja Rozwoju Śląska wypłaciła przedsiębiorcom w postaci pożyczek. Fundacja, która dziś w Centrum Biznesu w Opolu obchodzi swoje 25-lecie, to najstarszy fundusz pożyczkowy w Polsce. Jubilatce, jej władzom i pracownikom składamy serdeczne życzenia! – wtórowało marszałkowi Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.
W 2009 roku prezesem fundacji został Arnold Czech. W udzielonym wówczas NTO wywiadzie powiedział : – Jestem życiowym optymistą, toteż uważam, że nowe władze VdG i TSKN na Śląsku Opolskim będą skutecznie rozmawiały z rządem w Berlinie i mniejszość uzyska dofinansowanie z budżetu Republiki Federalnej na konkretne przedsięwzięcia.
Wydaje się, że wszystkie załozenia udaje się Fundacji realizować z nawiązką.
Jubileusz świętowano dziś (3 lipca 2017 roku) w Centrum Biznesu w Opolu.