Całodzienną przerwę w dostawie ciepła tego dnia ECO zaplanowała w związku z inwestycjami i remontami sieci ciepłowniczej w Opolu.

– ECO konsekwentnie od lat wykorzystuje ciepłe miesiące na przeprowadzenie tych inwestycji, które wymagają odcięcia dopływu ciepła do mieszkańców – tłumaczy Tomasz Piętka dyrektor ds. handlowych spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny. – Liczymy na wyrozumiałość mieszkańców i z góry przepraszamy za niedogodności.

Jak wyjaśnia Tomasz Piętka, trzeba odkryć sieci biegnące pod ziemią i przygotować cały front robót, a następnie stare rury ciepłownicze zastąpić nowoczesną siecią preizolowaną.

– Ale, niestety, musimy na ten czas zatrzymać dostawę ciepła – dodaje dyrektor Piętka. – Dzieje się tak co roku i 2022 nie będzie inny, bo tylko remonty i wymiana starych odcinków sieci ciepłowniczych gwarantuje nieprzerwane dostawy ciepła, kiedy temperatury zewnętrzne znacznie spadną. Jak co roku śpieszymy się z wykonaniem wszystkich prac, jednak zarówno my, jak i mieszkańcy Opola musimy liczyć się tego lata z kilkoma przerwami w dostawie ciepłej wody.

Pierwsza przerwa właśnie się kończy (trwała od 23 do 26 maja), w związku z wymianą sieci w rejonie ulic Horoszkiewicza – Sosnkowskiego, i obejmowała m.in. osiedla im. Armii Krajowej i Malinka.

ECO podkreśla, że z jednej strony inwestycje gwarantują stabilność dostaw, a z drugiej pozwalają chronić środowisko. W 2022 roku spółka zaplanowała 9 zadań, m.in. przebudowę sieci magistralnej w rejonie ul. Sosnkowskiego oraz wymianę 5 węzłów grupowych na 16 węzłów indywidualnych. Łącznie ECO zbuduje i przebuduje ponad kilometr przyłączy i sieci ciepłowniczych.

– Po wielu latach wymiany domaga się uszczelnienie połączeń głównej armatury odcinającej miejski system ciepłowniczy od źródeł ciepła przy ul. Harcerskiej – mówi Wojciech Zachariasiewicz, dyrektor ds. zarządzania majątkiem ECO. – Ten węzeł ma znaczenie strategiczne, rozprowadza ciepło we wszystkich kierunkach do sieci magistralnych miasta.

Jak podkreślają przedstawiciele spółki, szybkie zakończenie prac zależy też współpracy z właścicielami infrastruktury wodociągowej i gazowniczej.

– Ale chcę podkreślić, że Wodociągi i Kanalizacja w Opolu oraz Opolska Spółka Gazownictwa bardzo sprawnie rozwiązują wszelkie sprawy związane z kolizjami naszych sieci – mówi Wojciech Zachariasiewicz. – Dzięki temu realizacja naszych prac jest mniej uciążliwa dla mieszkańców Opola.

Dyrektor Zachariasiewicz wskazuje także na wymierny efekt ekologiczny i inwestycji ECO w 2022 roku. Pozwolą one na ograniczenie emisji pyłów o 855 kg rocznie, a dwutlenku węgla o ponad 3500 ton w skali roku.

Koszt realizowanych przez ECO inwestycji przekroczy 8 mln zł, a dzięki umowom z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, unijne dofinansowanie do nich wyniesie od 40 do 74 proc. całości kosztów.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.