Mieszkańcy gminy Pokój i nie tylko mogli dziś (16 października) wziąć udział w kolejnej edycji Babskiego Marszu Nordic Walking po Karpia. Głównym motywem wydarzenia było pokazanie walorów przyrodniczych i turystycznych stawów hodowlanych znajdujących się w tym regionie.

Przygorzele to przysiółek wsi Miejsce, w gminie Świerczów otoczony z każdej strony stawami hodowlanymi gdzie hodowany jest tytułowy karp.

W tym roku po raz kolejny wyruszył Babski Marsz Nordic Walking po Karpia. Weryfikacja uczestników rozpoczęła się o godz. 11.30 przy drodze gminnej Miejsce- Przygorzele. Kolejno o godzinie 12.00 miały rozpocząć się zawody nordic walking na trasie 8 km oraz marsz rekreacyjny nordic walking na trasie 5,5 km. Finał znajdował się w Gospodarstwie Rybackim Przygorzele (Przygorzele 9). Tam właśnie doszło do rozdania nagród.

Oto film uwieczniający start zawodów:

 

Później w programie przewidziano czas na poczęstunek, czyli ognisko, kiełbaski i potrawy z karpia. Impreza ma zakończyć się o godzinie 17.00

Udział w zawodach był nieodpłatny, jednak organizator prowadził zbiórkę publiczną na koszty organizacyjne.

Oto galeria zdjęć oraz filmy nadesłane przez jednego z uczestników – Andrzeja z Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna”:

Skąd wziął się pomysł?

– Jest to już IV edycja i pomysł wziął się stąd, aby w jakiś sposób pokazać obszar stawów hodowlanych, aby pokazać ich poza produktywną wartość, czyli wartość przyrodniczą i turystyczną. Jedzenie ryb i odpoczywanie na terenie stawów, można połączyć z aktywnym trybem życia. Nordic walking jest właśnie taką formą aktywności. Natomiast jeszcze, żeby zainteresować płeć piękną, to wpadliśmy na taki pomysł, aby był to babski marsz. Nie mniej jest to impreza otwarta, także mamy tutaj, też sporo mężczyzn, całe rodziny, a także zwierzęta. Właśnie o to chodzi, aby poprzez te aktywizacje i promowanie zdrowego produktu, jakim jest karp i jedzenie tego karpia nie tylko od święta, chcemy pokazać właśnie skąd ten karp pochodzi – mówił Jakub Roszuk, prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna”

Jakie atrakcje zostały przygotowane?

– Będą nagrody, oprócz tego, będzie też degustacja karpia i zupy z ryby. Zrobimy też jakieś losowanie już na miejscu. Ale bardziej chodzi o tą wartość, dobrą zabawę i o to, żeby pokazać ten obszar – dodaje

Jak oceniane jest zainteresowanie?

– Z roku na rok mamy coraz więcej chętnych. W tamtym roku nam się nie udało ze względu na pandemię. Widzimy, że jest potencjał i chcemy to robić. Jest to dobra zabawa dla całych rodzin, małych dzieci i zwierząt. Oto właśnie chodziło – dodaje

Udział w zawodach był nieodpłatny, jednak organizator prowadził zbiórkę publiczną na koszty organizacyjne.

Organizatorem wydarzenia byli Gospodarstwo Rybackie Przygorzele, Rybacka Lokalna Grupa Działania „Opolszczyzna” i Grupa KAPIJA Sport.

Fot. Natalia Kwosek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".