Tym razem nie artyści, ale młodzi naukowcy, studenci, ludzie świata biznesu i innowacyjnych technologii opanowali salę kameralną Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Tematem ich spotkania były startupy. Głos na zajęli i początkujący w zakładaniu firm, i doświadczeni eksperci oraz przedsiębiorcy. 

Startup Mixer to organizowane przez Park Naukowo-Technologiczny w Opolu wydarzenie, którego celem jest integracja oraz wymiana doświadczeń opolskiego środowiska startupowego.

– Startupy to nowe pomysły biznesowe, które są na początku swojej realizacji. W Parku Naukowo-Technologicznym realizujemy projekt „Preinkubacja”, w ramach którego te pomysły na działalność gospodarczą mogą być testowane, jeszcze przed założeniem firmy – tłumaczy Aleksandra Szubryt z PNT.

– Mogą przyjść do nas osoby, które mają już koncepcję na usługę czy produkt, a my im pomożemy prowadzić księgowość lub w promocji np. na takich wydarzeniach jak Startup Mixer. Po jakimś czasie taka osoba czy osoby mogą już samodzielnie założyć swoją działalność.

CZYTAJ: Festiwal Opole 2019. Sprzedaż biletów na festiwal piosenki od piątku

Młodzi przedsiębiorcy, którzy współpracują w ten sposób z PNT w Opolu, przez pół roku darmowej preinkubacji, mają szansę się też przekonać, czy ich projekt ma rację bytu na rynku, m.in. badając oczekiwania potencjalnych odbiorców.

Szansa na promocję w środowisku

Czwartkowe spotkanie w NCPP było dla nich okazją do zaprezentowania pomysłów biznesowych szerszej publiczności. Pierwszy startup zaprezentowali studenci Politechniki Opolskiej, którzy stworzyli sztuczną dłoń w technologii 3D. Dla sterowania ręką wykorzystywana jest specjalnie stworzona do tego celu rękawica.

– To prototyp ludzkiej ręki, który wyróżnia się wśród innych protez przez to, że jest napędzany napędami pneumatycznymi. Pomysł ewoluował przez ostatnie lata. Teraz projektujemy mobilną protezę, udoskonalamy ją – wyjaśnia Yaroslav Antonchyk.

– Cieszmy się, że możemy się pokazać na takim evencie. Zawsze to szansa, że jakiś inwestor zainteresuje się naszą pracą – dodaje Pavlo Sutysskyi.

Inne startupy, które zaprezentowano to:

> Internetowa platforma dla programistów, webmasterów, analityków i projektantów aplikacji, która na podstawie danych analitycznych w postaci prototypu tworzy gotową aplikację.

CZYTAJ: Festiwal Książki 2019. Bonda, Mróz i Maciąg w Opolu. A to dopiero początek! [PROGRAM]

> Talentownia – miejsce edukacji pozaszkolnej, z wolną szkołą, otwartym uniwersytetem, z miejscem pracy dla start up ów, z miejscem spotkań, odpoczynku, relaksu i rozwoju osobistego.

> IVA ONE – startup dążący do wzmocnienia pozycji klientów, utrzymując ich konkurencyjność i umożliwiając im przodowanie w nowej globalnej gospodarce.

Był też głos ekspertów

Po prezentacjach głos zabrali eksperci. Gościem specjalnym wydarzenia była dr Anna Mieczakowski, naukowiec i praktyk, strateg biznesu wspierająca firmy w dotarciu do potrzeb ich klientów, rozwoju produktów oraz rozwoju procesów biznesowych wewnątrz organizacji.

– W branżach technologicznych, w których startupy dziś będą przedstawiać swoje produkty, twórcy zazwyczaj koncentrują się na projektowaniu samej technologii. Często zapominają o tym, że to klient powinien być na samym początku – zauważa dr Anna Mieczakowski.

37. Startup Mixer w NCPP. Pochwalili się pomysłami na biznes [WIDEO]– Zwykle swój pomysł weryfikują na sobie, a nie na potencjalnych klientach. Inwestują w rozwijanie tego produktu, wchodzą z nim na rynek i… okazuje się, że nie ma popytu, bo tak naprawdę nie rozwiązali żadnego problemu, jaki mógłby mieć klient. Zwyczajnie nie wiedzą o odbiorcach za wiele.

W NCPP odbyła się 37. odsłona Startup Mixer. Podobne wydarzenia PNT organizuje średnio co kwartał.

– Zgłosić się do nas może grupa osób lub jeden autor konkretnego rozwiązania. Czekamy na wszystkich, którzy mają jakiś pomysł i chcą go przetestować – zachęca Aleksandra Szubryt.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.